Klaus.cz


Hlavní strana » Jinýma očima » Pondělní glosa IVK: Léto…


Pondělní glosa IVK: Léto budiž pochváleno (Jiří Weigl)

Jinýma očima, 10. 7. 2023

Větší část prvního prázdninového týdne jsem strávil na naší „chalupě“ (městský domek po manželčiných rodičích) v krušnohorských Kraslicích. Když jsem se tam ráno probudil a prolistoval internet, dozvěděl jsem se, že včerejší den byl podle amerických vědců nejteplejší v historii, průměrná teplota na Zemi prý přesáhla 17 stupňů Celsia. Podíval jsem se za okno na venkovní teploměr – v 6 hodin ráno ukazoval pouhých 6 stupňů. Chvíli jsem přemýšlel, jak asi ti američtí vědci měří průměrnou teplotu na Zemi a jestli a jak se kraslických ranních 6 stupňů do toho měření započítává. Došel jsem k závěru, že asi ne, protože se řeklo, že je globální oteplování, a tak musí být tepleji a tepleji. To je každému jasné.

Vědci nám jenom dluží odpověď na otázku, zda jsme stále ještě v době meziledové, jak nás kdysi učili ve škole, nebo zda již bylo se střídáním zaledňování a poté ústupem ledovců vědecky skoncováno. Pokud ne, tak nám bez ohledu na současná vedra hrozí, že za pár desítek (stovek, tisíc???)let přijde globální ochlazení a ledovce dosáhnou znovu až do Krkonoš. Aby se našim dětem po emisích CO2 oteplujících planetu ještě nestýskalo.

Neuspokojen klimatologií začal jsem zkoumat program kanálů, která nabízí v televizi náš satelitní přijímač. Na jednom americkém jsem narazil na úžasnou diskusi odborníků, řešících problém, jak umožnit transgenderovým ženám (tj. bývalým mužům) kojit své adoptované děti. Hormony a moderní farmacie už prý zmohou všechno. Kdysi jsme se posmívali, jak prý sovětští vědci rozdojili kozla, ale dnes je prý (podle zmíněné diskuse) rozkojení biologických mužů možné, otázkou prý je, zda toto v zásadě chemické „otcovské“ mléko nebude škodlivé pro zdraví dětí.

Člověk by si chtěl zaťukat na čelo, ale na nejmenovaném slovenském televizním kanále zaručená odbornice na gender, docentka z Trnavské univerzity, sdělovala divákům, že na Slovensku patří k LGBTQ+ komunitě minimálně 400 000 lidí, takže žádní Romové, ani Maďaři, ale tato menšina si zasluhuje největší pozornost. Nepochybuji, že časem jich bude většina, protože být normální je přece nesnesitelně „out of fashion“.

Pak jsem si v novinách přečetl, že Evropská komise zveřejnila své hodnocení právního státu ve všech 27 členských zemích EU. Podle očekávání neprošlo Maďarsko a Polsko, k nám byla Komise milostivá – na slovo posloucháme. Stejně ale celou věc nechápu. Evropská komise je výkonná, servisní organizace pro členské státy EU, ale chová se jako jejich nadřízený. Tvoří ji úředníci a bývalí druhořadí politici, odsunutí z členských zemí do Bruselu obvykle po nějakém skandálu. Jakým právem tito byrokraté hodnotí právní stát v členských zemích? Je to asi stejné, jako kdyby na radnici úředníci hodnotili zastupitelstvo, nebo v centru ministerští úředníci parlament. Dnes je hlavní odbornicí na právní stát v Evropské komisi naše komisařka paní Jourová – původně Babišova místopředsedkyně, ještě dříve náměstkyně ministra Paroubka pro čerpání evropských fondů. Ta však brzy ve funkci skončí a místo ní prý do Komise jmenuje někoho podle koaliční dohody hnutí STAN. Favoritem je údajně ministr průmyslu Jozef Síkela, který se právě snaží „odrbat“ menšinové akcionáře ČEZu. Už se těším na jeho hodnocení právního státu v EU.

Ještě že je léto. Horko, stěhování národů na dovolené a s tím spojené zmrtvění společenského života připomínající muslimský ramadán jsou celkově dobou příhodnou pro mediální upozadění politiky. Hned z počátku ji u nás z prvních stránek vytlačí Karlovarský filmový festival a pak nastupuje pověstná mediální okurková sezóna. Dobře se v ní schovají takové nepěkné věci, jako bude schválení vládního úsporného balíčku, další eskalace války na Ukrajině, přetrvávající vysoká inflace a rostoucí rozpočtové schodky. Zkrátka – heslo „Léto budiž pochváleno“ v politice stále platí.

Jiří Weigl, 10. 7. 2023

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu