Klaus.cz


Hlavní strana » Rozhovory » Rozhovor Václava Klause pro…


Rozhovor Václava Klause pro maďarský deník Magyar Hírlap

Rozhovory, 25. 11. 2021

V ČR se chystá nová vláda, mnozí v Budapešti se ptají, co lze očekávat od nastupujícího politického vedení z hlediska našich společných vztahů. Jaká je vaše prognóza?        

Vůči nové české vládě jsem skeptický. Vznikla z podivných voleb, které nebyly soubojem politických programů jednotlivých stran, ale střetem dvou zcela nesourodých koalic sjednocovaných negativně koncipovaným programem, který se dá nazvat anti-Babiš. To je na pozitivní vládnutí málo, vláda na bázi pěti stran bude mít problém cokoli vymyslet a cokoli prosadit. Vyhrocených problémů, které je třeba řešit – od covidu, přes Zelený úděl, přes rostoucí inflaci plynoucí z neseriózní finanční a měnové politiky, po hrozbu rozbíjení národního státu masovou (zvnějšku organizovanou) migrací – je moc. Proto jsem skeptikem.        

Nastupující premiér Petr Fiala je známý svou podporou klíčových témat Orbánovy vlády, jako je migrační politika. Bude moci v této linii ve funkci pokračovat? 

Budoucí premiér má v mnoha tématech velmi nezřetelné názory a složitá vládní pětikoalice mu nebude dávat možnost zřetelné názory si vytvářet. Jsem překvapen od Vás slyšet, že „podporuje klíčová témata Orbánovy vlády, jako je migrační politika“. Nic takového jsem od něho zatím neslyšel. Není to z maďarské strany spíše „přání otcem myšlenky“? I já bych si samozřejmě přál, aby to byla pravda. Významná část vládní koalice např. o migraci neříká nic výrazného, část je dokonce evidentně promigrační. 

Fialovi kandidáti na pozice pro zahraniční politiku poukazují na silnou proevropskou orientaci nové vlády. Jeden z nich nedávno pronesl pár skeptických poznámek o V4, je tam také kandidát na ministra zahraničí z radikálně levicového politického hnutí. Jakou zprávu podle Vás tato volba vysílá směrem na Polsko a Maďarsko? 

Nová vláda je nejvíce „proevropská“, přesněji „prounijní“ ze všech vlád, které jsme za tři desetiletí svobody měli. Neobsahuje žádnou brzdu pokračující a rychle narůstající expanze unijního vměšování se do jednání jednotlivých členských států. Hned první den po volbách jsem varoval, že „prounijnost“ znamená přesouvání visegrádské spolupráce na vedlejší kolej. Mám strach, že V4 bude jednou z obětí našich říjnových voleb. Nebude to sice vidět na první pohled, formálně bude všechno pokračovat, rétorika zůstane, ale fakticky půjde o kvalitativní změnu. Kandidáta na post ministra zahraničí – člena strany Piráti – se v jeho roli bojím. Přijmout Piráty do vládní koalice je naprostá nezodpovědnost. Název strany není náhodný.  

Během předchozí vlády jsme byli svědky bipolárního přístupu k V4. Na jedné straně jsme měli premiéra Babiše, který byl zastáncem projektu V4 a udržoval úzké vztahy s Orbánovou vládou. Na druhé straně jste měli lidi z ANO jako Věra Jourová nebo ministra zahraničí Tomáš Petříček, kteří táhli opačným směrem. Dočkáme se toho, že se to bude opakovat za Petra Fialy? 

Nedovedu si představit jednotnou politiku zcela nejednotné vládní koalice – ve všech tématech, i v tomto. Testem bude, zda si nová vláda ponechá paní Jourovou jako svou evropskou reprezentantku. Jestli mi něco neuniklo, nikdo o tom zatím neřekl ani slovo.

Deme Dániel, Magyar Hírlap, 25. 11. 2021

Rozhovor v maďarštině zobrazíte zde: https://www.magyarhirlap.hu/kulfold/20211125-surgeto-problema-a-nemzetallamok-lete 

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu