Klaus.cz


Hlavní strana » Dokumenty » Newsletter Institutu Václava…


Newsletter Institutu Václava Klause - listopad 2018

Dokumenty, 26. 11. 2018

Editorial

 Píší nám opět Piráti. Dovolili jsme si totiž poslat jim náš Newsletter na pražskou radnici. Toho jsme se dopustili již dříve na pirátech sněmovních a se zlou jsme se potázali. Jestli jej prý budeme posílat i nadále, „bude bez přečtení recyklován“ a „[námi] potištěný papír tak získá lepší a vhodnější využití třeba v podobě materiálů o závažnosti změny klimatu nebo … o ekonomických přešlapech 90. let“.

Jako editora Newsletteru IVK mě to trochu štve. Přidělává to práci, lustrovat seznam nových zastupitelů a přemýšlet, kdo ještě by mohl být levicový anarchista a zda se někoho náš Newsletter nedotkne či jej neohrozí natolik, že mu bude stát za to, aby sedl a napsal nám podrážděný dopis. Podotýkám, že nikoli názorovou polemiku, tu bychom naopak uvítali. 

Mezi progresivními levičácky jsou ale holt některé tituly libri prohibiti. My ostatní můžeme být alespoň rádi, že už nemají být jako dříve páleny (uvolňuje se tím CO2 a nevypadá to hezky) ale jen moderně a čistě recyklovány. Pokrok nezastavíš.

Asi bude pro příště potřeba přidávat na obálku našeho měsíčníku ještě výstrahu. Institut Václava Klause varuje: „Čtení Newsletteru IVK může ohrozit názorovou jednotvárnost.“ Do toho černého rámečku. Jako na cigaretách.

Naše materiály jsme nabízeli vždy všem bez rozdílů politické příslušnosti od komunistů až po ODS a jejich zasílání nikdo takto hromadně en bloc nerušil. Ani zmiňovaní komunisté. Vždy šlo jen o extrémní jednotlivce typu Dienstbier nebo Marksová. Piráti jsou však v tomto ohledu důslední.

Ale k podstatnějšímu.

V úvodu tohoto čísla přinášíme překlad mimořádně kvalitního komentáře známého indo-britského ekonoma Deepaka Lala o povaze dnešního politického střetu.

Na dalších stránkách pak pokračujeme v započaté diskusi o Istanbulské úmluvě. Tentokrát téměř „genderově vyváženou“ anketou (převažují ale ženy) a analýzou právníka Tomáše Břicháčka, psanou originálně pro náš Newsletter. Ostatně tematický je i graf měsíce.

V závěru pak Ivo Strejček trefně analyzuje americké kongresové volby a shledává, že „trumpismus“ nejen že stále žije, ale má se docela k světu. Alespoň to jsou pozitivní zprávy.

Filip Šebesta

Listopadové číslo Newsletteru Institutu Václava Klause ve formátu PDF je ke stažení zde.

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu