Klaus.cz


Hlavní strana » Dokumenty » Publikace IVK č. 26: Edvard…


Publikace IVK č. 26: Edvard Beneš - 80 let od volby prezidentem

Dokumenty, 12. 5. 2016

Předmluva Marka Loužka

Osmdesát let od inaugurace Edvarda Beneše prezidentem první Československé republiky, které uplynuly v prosinci 2015, je výročím, které si zasluhuje i dnešní reflexi. Institut Václava Klause si toto výročí připomněl seminářem a tímto sborníkem textů.

V části A uveřejňujeme texty ze semináře IVK „Edvard Beneš – 80 let od volby prezidentem“ z 15. prosince 2015. Profesor Filosofické fakulty Univerzity Karlovy Robert Kvaček popisuje těžký volební souboj o prezidentskou funkci. Děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Kuklík nastoluje právnické téma, zda byl Edvard Beneš prezidentem i v londýnském exilu. Profesor Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Jaroslav Hroch ukazuje, že Beneš nese historickou a mravní odpovědnost za osud českého národa. Podle výkonného ředitele IVK Jiřího Weigla Beneš byl výjimečný nejen proto, že žil ve výjimečné, přelomové době, ale i proto, že činil fatální, pro svůj národ existenční rozhodnutí. Předseda Společnosti Edvarda Beneše Pavel Carbol uvedl několik příkladů odkazu Edvarda Beneše po únoru 1948.

V části B přinášíme doplňkové texty. Uveřejňujeme projev Václava Klause u hrobu Edvarda Beneše v Sezimově Ústí 3. září 2008. Jindřich Dejmek z Historického ústavu Akademie věd ČR nabízí pokus o bilanci Benešova prezidentství. Bývalá předsedkyně Společnosti Edvarda Beneše Věra Olivová líčí okolnosti první volby Beneše prezidentem v roce 1935. Josef Zumr z Filosofického ústavu Akademie věd nastiňuje filozofii dějin Edvarda Beneše. Profesor Filosofické fakulty Drahomír Jančík zkoumá pojetí bezpečnosti a ekonomiky ve středoevropských koncepcích Edvarda Beneše. Dlouholetá pracovnice Masarykova ústavu AV ČR Marie Neudorflová analyzuje Benešovy Úvahy o slovanství.

Do příloh v části C zařazujeme výňatky z díla Edvarda Beneše. Z knihy „Demokracie dnes a zítra“ (1946) přinášíme dva úryvky, kde Edvard Beneš vysvětluje rozdíly mezi autoritativním a demokratickým režimem a nevyhnutelnost boje za demokracii a svobodu. Dále přinášíme projev v Národním shromáždění z 28. října 1945 o obnovené Československé republice a rozhlasový projev z 10. září 1938 vyzývající ke klidu a rozvaze. Z knihy „Světová válka a naše revoluce“ (1927) přetiskujeme pasáž, která vykládá první světovou válku jako boj za demokratizaci Evropy. Nechybí ani zajímavé fotografie.

Celoživotním tématem Edvarda Beneše bylo úsilí o prosazení, obhájení a zajištění naší nezávislosti, suverenity a svobody. Během války, během svého pobytu v Anglii a bohužel ani po válce zřejmě Beneš nedocenil podstatu sovětského komunismu. Jeho zásluhy na obnově československé státnosti jsou však nepopiratelné. Velkého demokrata Edvarda Beneše bychom měli pozorně studovat i dnes. Přeji inspiraci a příjemné čtení.

V Praze, 12. dubna 2016

Marek Loužek, publikace IVK č. 26/2016.

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu