Klaus.cz


Hlavní strana » Dokumenty » Předmluva ke sborníku CEPu…


Předmluva ke sborníku CEPu „Thomas Malthus – 175 let od smrti“

Dokumenty, 12. 3. 2010

Sborník CEPu č. 81/2010

175 let od smrti Thomase Malthuse je výročím, které by rozhodně nemělo zapadnout. Ačkoli Malthusův teoretický přínos do klasické politické ekonomie není tak významný jako přínos Adama Smithe nebo Davida Ricarda, jeho jméno je široké veřejnosti známější, a to zejména díky jeho populační teorii. O tom, zda a nakolik je Malthusovo dílo aktuální i dnes, pojednává nový sborník Centra pro ekonomiku a politiku.

V části A uveřejňujeme texty ze semináře „Thomas Malthus – 175 let od smrti“ z 9. prosince 2009. Profesor Vysoké školy ekonomické v Praze a člen bankovní rady ČNB Robert Holman načrtává život a dílo Thomase Roberta Malthuse. Emeritní profesor Přírodovědecké fakulty UK Zdeněk Pavlík vyzdvihuje význam Thomase Malthuse pro demografii. Ilona Bažantová z Právnické fakulty UK zkoumá vliv Thomase Malthuse na české ekonomické myšlení. Marek Loužek z Centra pro ekonomiku a politiku analyzuje malthusiánské koncepty posledních desetiletí.

V části B přinášíme další zajímavé doplňkové texty. Dagmar Brožová z Vysoké školy ekonomické v Praze rozebírá diskusi o obilních zákonech, která probíhala v Malthusově době. Redaktor časopisu Týden Lukáš Kovanda vykládá Malthuse jako společenského optimistu. Doktorand Národohospodářské fakulty VŠE Tomáš Munzi a doktorand Filozofické fakulty UK Martin Erva uchopují alarmismus globálního oteplování jako malthusiánskou doktrínu. Doktorand VŠE Tomáš Krištofóry vyzdvihuje vliv Adama Smithe na Thomase Malthuse. Student politologie Univerzity v Hradci Králové Vít Jedlička kritizuje neomalthusiánskou depopulační politiku a nový světový řád.

Část C přináší tradiční přílohy – tentokrát výňatky z díla Thomase Malthuse. Jde jednak o první kapitolu Malthusovy „Eseje o principu populace“ (1798) vykládající populační zákon. Druhá kapitola rozebírá důsledky populačního zákona. Přetiskujeme i poslední kapitolu „Eseje o principu populace“ vykládající smysl bolesti v lidském životě.

Ačkoli Thomas Malthus působil před dvěma sty lety, jeho duch je stále s námi. Studie Římského klubu, které varovaly před nebezpečím přelidnění a poškozováním životního prostředí, se Malthusem inspirovaly. Nedávná konference v Kodani o klimatu je rovněž novodobým malthusiánstvím. Je překvapivé, jak staré obavy o lidskou populaci, jež byly mnohokrát vyvráceny, jsou stále znovu a znovu kříšeny. Přeji inspiraci a pozorné čtení.

Václav Klaus, sborník CEPu č. 81/2010

Navštivte stránky Centra pro ekonomiku a politiku kliknutím sem.

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu