Hlavní strana » Projevy a vystoupení » Projev předsedy vlády ke Dni…
Projevy a vystoupení, 21. 3. 1997
Vážení přítomní, vážení přátelé,
už se stalo jistou tradicí, že se sídla nejvyšších státních orgánů, orgánů, které ztělesňují a symbolizují státnost naší země, při významných příležitostech otevírají české veřejnosti. Jsem velmi rád, že se v těchto dnech k Pražskému hradu a k historickým budovám českého parlamentu v této tradici připojuje i sídlo Úřadu vlády České republiky.
Budova, ve které se právě nacházíme, je naší veřejnosti známa pod svým historickým názvem Strakova akademie. Přestože svou architekturou nesporně patří k výrazným dominantám Prahy, její historie a zejména její vnitřní prostory příliš známé nejsou a proto jsme se před časem rozhodli udělat v tomto směru krok vpřed.
Právě dnes, v den stého výročí slavnostního zasvěcení této budovy jejímu původnímu účelu, se nabízí vhodná příležitost připomenout si odkaz jejích zakladatelů, připomenout si historii místa, v němž se toho během posledního století nemálo odehrálo a v neposlední řadě umožnit našim spoluobčanům seznámit se s místy a prostorami, v nichž v současné době pracuje česká vláda a její předseda.
Historie této budovy není dlouhá, a všichni dobře víme, že nebyla vystavěna pro účel, kterému dnes slouží. Přesto věřím, že je i dnes původní záměr jejích zakladatelů - a tímto záměrem bylo dát sídlo významné instituci, sloužící povznesení této země - naplňován, i když samozřejmě poněkud jinak, než jak si oni v minulém století představovali.
Vybudování Strakovy akademie bylo výsledkem více než stoletého úsilí o realizaci odkazu českého šlechtice hraběte Jana Petra Straky, který v roce 1710 založil studijní nadaci pro mladé muže z řad zchudlé české šlechty. V době, kterou pozdější generace označily za dobu temna, to byl významný příklad patriotismu, který otevíral cestu i pro pozdější proces obrození českého národa a pro osvobození českých zemí. Touto cestou bylo šíření vzdělanosti a kultury.
Snaha o uskutečnění tohoto Strakova odkazu byla v minulém století vnímána jako součást tehdejšího boje o emancipaci českých zemí a o potvrzení jejich historických práv, byla vnímána jako součást urputného střetu s habsburským centralismem. Proto se otevření budovy Strakovy akademie v roce 1897 stalo významnou událostí života Prahy i celé naší země.
Novobarokní budova Strakovy akademie byla postavena v letech 1891 - 1896 za jeden milión zlatých. Přemýšlím, zda bychom to dnes zvládli také tak rychle a lacině a nejsem v tomto ohledu příliš optimistický. Slavnostního aktu se 21. března 1897 zúčastnili významné osobnosti našeho tehdejšího politického a společenského života a některé jejich současné nástupce jsme si dovolili na dnešní krátkou slavnost pozvat i my.
Musíme připomenout, že v důsledku převratných změn, jež přineslo dvacáté století, tato budova sloužila svému původnímu účelu méně než 20 let. Tímto účelem byl bezplatný pobyt a všestranná výchova a vzdělání pro potomky české zemské šlechty, a to pouze v případě prokazatelné nemajetnosti rodiny. Ti majetní si museli pobyt buď částečně nebo plně hradit sami. Začátek činnosti akademie byl velmi úspěšný. Avšak již v roce 1914 byly prostory akademie uvolněny pro Červený kříž a celá budova byla přeměněna v nemocnici se 470 lůžky. Po první světové válce budova postupně sloužila různým státním úřadům (sídlilo zde např. ministerstvo pro zásobování lidu, ministerstvo národní obrany, ministerstvo veřejných prací a od roku 1934 statistický úřad). V průběhu dvacátých let sem byl také přestěhován Ústřední svaz čsl. studentstva, jeho akademická knihovna i všestudentský archiv. V době okupace zde pak bylo sídlo protektorátní vlády a od roku 1942 sídlo nechvalně známého říšského soudu. Teprve po druhé světové válce se budova Strakovy akademie definitivně stala sídlem vlády. Nejprve vlády československé, nyní vlády české.
Všechny tyto změny se odrazily v jejím vnitřním uspořádání a vybavení. Zmizela kaple, bazén, tenisový kurt, zmizely ložnice a studovny, změnila se výzdoba a vybavení interiéru, který v současnosti více odpovídá prozaickým potřebám práce vlády než svému původnímu účelu. Přesto mám jako předseda vlády někdy, zejména při našich vzrušených jednáních na zasedáních vlády, pocit, že minulost této budovy - která podle původních materiálů měla sloužit mimo jiné k „pěstování šermu, jízdy a tance“ - v jejích prostorách leckdy přežívá dodnes, i když se zejména forma šermu trochu pozměnila.
Dovolte mi, vážení hosté, abych v tuto chvíli toto malé zavzpomínání na minulost ukončil a abych zahájil Den otevřených dveří Úřadu vlády České republiky odhalením desky, připomínající odkaz hraběte Jana Petra Straky, odkaz, který si kladl za cíl povznesení naší země, odkaz, který ctíme a sdílíme i my.
Václav Klaus, Praha, 21.3.1997
Copyright © 2010, Václav Klaus. Všechna práva vyhrazena. Bez předchozího písemného souhlasu není dovoleno další publikování, distribuce nebo tisk materiálů zveřejněných na tomto serveru.