Hlavní strana » Rozhovory » Rozhovor Václava Klause ve…
Rozhovory, 4. 12. 2000
Otázka: Často se hovoří o tom, že ve veřejném zdravotním pojištění je málo finančních prostředků na financování českého zdravotnictví. Co si o tom myslíte?
Odpověď: Problémem českého zdravotnictví podle mého názoru není nedostatek peněz, ale jejich neracionální vydávání a to jak ve smyslu jejich neoptimálního rozdělování uvnitř zdravotnictví, tak ve smyslu důsledků chybějícího vztahu každého individuálního pacienta k nákladům na jeho léčení. Pacient proto konzumuje více zdravotní péče než kolik by ji konzumoval, kdyby ji musel sám přímo platit. Dnešní objem peněz v našem zdravotnictví odpovídá (nebo snad i mírně přesahuje) naši současnou fázi ekonomické vyspělosti a dosažené úrovně HDP.
Otázka: Ministerstvo financí si nechalo od Světové banky zpracovat analýzu výdajové stránky veřejných financí. Z této analýzy kromě jiného vyplývá, že v České republice je nadměrná nabídka zdravotní péče, což vede k její velké spotřebě. Jaký je Váš názor?
Odpověď: Odpověděl jsem částečně již při první otázce, ale studii Světové banky přímo neznám. Názor, že nabídka spoluurčuje poptávku, není nijak originální. Netýká se samozřejmě jen zdravotní péče. Jde o to jak a proč tato nadměrně velká nabídka vznikla a stále se znovu reprodukuje. A já jsem přesvědčen, že vznikla kvůli poptávce. Nikoli nezávisle na ni. Vždycky platí, že dostávám-li něco zadarmo, nevím-li kolik to stojí, nemohu-li spotřebu této věci ovlivnit, spotřebovávám ji bez omezení. To se týká i zdravotní péče. Nevěřím, že právě to mohou pojišťovny svým lepším nebo horším chováním zásadně ovlivnit. Což neznamená, že nemají hledat lepší způsoby řešení vztahů pacient - pojišťovna - zdravotní zařízení. Tam je u nás prostoru pro zlepšování dost.
Otázka: Statistické údaje ukazují, že se v posledních letech výrazně zvýšila prestiž zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Jak se díváte na pluralitní systém veřejného zdravotního pojištění. Nebylo by vhodné umožnit zdravotním pojišťovnám větší konkurenceschopnost v jejich hospodaření s důrazem na vytváření finančních zdrojů, které by v konečném důsledku sloužily zejména k financování preventivních programů péče o zdraví pojištěnců, k provozování zdravotnických zařízení, kde by si mohly testovat náklady na zdravotní péči apod.?
Odpověď: Důraz kladu na dořešení vztahu pacient - lékař (či zdravotní zařízení). Pojišťovny jsou v tomto vztahu jen dodatkem či doplňkem. Konkurence je však dobrá vždy, tedy i v pojišťování, ale musí být v čem a o čem konkurovat. Zdá se mi, že to teprve hledáme, resp. že to souvisí s hledáním celkového modelu financování zdravotní péče. Nejde tedy jen o tuto jednotlivost.
Otázka: Vláda schválila návrh nového zákona o veřejném zdravotním pojištění, který obsahuje i nový systém tzv. 100% přerozdělení. Jak je známo, většina zdravotních pojišťoven s tímto návrhem nesouhlasí a považují ho, kromě jiného, i za demotivující při výběru pojistného. Očekává se, že v případě zavedení tohoto nového způsobu přerozdělení, výběr pojistného výrazně poklesne a sníží se tak příjmy na úhradu zdravotní péče. Domníváte se, že tento návrh nového způsobu přerozdělení je správný a jedině možný?
Odpověď: Opakuji, že nevidím možnost vyřešit cokoli dílčího bez zásadní změny zainteresovanosti pacientů. Jsem proto přesvědčen, že u nás musí být v masovém měřítku zaveden systém individuálních zdravotních účtů. Teprve v jeho kontextu bych totálně odmítal jakékoli přerozdělování. Sociální demokracie však má nadměrné přerozdělovací sklony (a vládní návrh je toho důkazem) a ty je třeba brzdit. Budu o to usilovat.
Otázka: Podle názoru některých expertů by se zdravotní pojišťovny měly postupně připravit na to, aby prováděly i komerční zdravotní připojištění. Mají nejvíce údajů o zdravotním stavu pojištěnců a mohly by zde sehrát pozitivní úlohu. Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo financí však vylučují, aby toto komerční pojištění prováděly zdravotní pojišťovny. Je to podle Vašeho názoru správné?
Odpověď: Komerční připojištění je z mého pohledu relativně okrajová, protože nadstandardní, doplňková věc, která nemůže změnit podstatu celého našeho zdravotního problému. Nepovažuji ji proto za rozhodující. Samozřejmě chápu, že pohled Vojenské zdravotní pojišťovny musí být v této věci jiný. Z toho ale vůbec neplyne, že bych si myslel, že nabídka komerčního připojištění nemá existovat a navíc nevidím žádný důvod, proč by to nemohly dělat zdravotní pojišťovny.
Václav Klaus, Zpravodaj Vojenské zdravotní pojišťovny, listopad 2000
Copyright © 2010, Václav Klaus. Všechna práva vyhrazena. Bez předchozího písemného souhlasu není dovoleno další publikování, distribuce nebo tisk materiálů zveřejněných na tomto serveru.