Klaus.cz


Hlavní strana » Co Klaus neřekl » Co Klaus udělal, ale pan…


Co Klaus udělal, ale pan Plesl to neví – dementi č. 32

Co Klaus neřekl, 2. 6. 2008

V sobotních Lidových novinách (31. května 2008) se do mne v článku „Klaus v Americe; jak se z perspektivního reformátora stal hobbyekologista“ pustil – ostatně jako vždycky – pan redaktor Jaroslav Plesl. Hodnotil mou návštěvu v USA (nevím na základě jakých informací) a mé současné aktivity vůbec a dospěl k závěru, že se zabývám věcmi, kterým nerozumím (kritikou ambicí řídit globální klima) a že se vůbec nevěnuji ekonomické problematice, protože „o ekonomické znalosti Václava Klause není v USA zájem“.

Není to pravda. I když vynechám to, že se moje debata o globálním oteplování téměř vůbec netýká přírodovědní klimatologie, ale je ve své podstatě z oboru „ekonomika globálního oteplování“, čili jednoho z pododdílů ekonomie, na ekonomická témata jsem nezapomněl. Pár důkazů.

Svou cestu do USA jsem zahájil návštěvou americké centrální banky (tzv. FEDu) a velmi věcným rozhovorem s předsedou Rady guvernérů této banky prof. Bernankem, v níž jsme debatovali o dnešních problémech světové a americké ekonomiky. Byla tam Česká televize, Český rozhlas i ČTK – že o tom neinformovaly, není má vina. Šéf centrální banky USA je obvykle považován za druhou nejvýznamnější osobu Ameriky – po prezidentovi.

Ve Washingtonu jsem další den obdržel cenu Juliana Simona, významného, před několika lety předčasně zemřelého amerického ekonoma (jehož kniha o zdrojích ekonomického růstu, resp. o tom, co je oním rozhodujícím zdrojem, The Ultimate Resource, byla v roce 2006 vydána i u nás) a při tom jsem pronesl projev na téma „Relevance hypotézy J. A. Schumpetera o konci kapitalismu“. Anglické znění tohoto projevu je k přečtení na tomto mém webu. Česká verze zatím neexistuje. Schumpetera – spolu s Keynesem – považuji, a nejen já, za největšího ekonoma první poloviny 20. století. Čili další ekonomické téma.

V každé volné chvilce této třídenní cesty jsem připisoval větu za větou k článku, který si ode mne vyžádaly Hospodářské noviny na téma „10 let existence Evropské centrální banky“, který vyjde v průběhu tohoto týdne.

Mohl bych pokračovat, ale chtěl bych ujistit pana Plesla, že se ekonomií stále zabývám.

Václav Klaus, 2.6.2008

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu