Klaus.cz


Hlavní strana » Co Klaus neřekl » Co Klaus neřekl a pan Štětka…


Co Klaus neřekl a pan Štětka o něm šíří – dementi č. 29

Co Klaus neřekl, 25. 3. 2008

Pan Štětka, který nedávno změnil dres – z týdeníku EURO do jeho největšího konkurenta týdeníku EKONOM – vystřelil v článku „Když Klaus váhá“ (Ekonom, č. 12, 2008) celý ohňostroj jedovatých šípů. Některé z nich stojí za zamyšlení.

Mé odsouzení násilí v Tibetu jako nevhodnou cestu k řešení jakéhokoli politického problému mu nestačí, protože by mne „asi spíše zdvihl ze židle zákaz ekologů stavět v Himaláji kolem Lhasy lyžařské vleky“. Pochválil naopak premiéra Topolánka, který pohrozil „osobní neúčastí na olympiádě v Pekingu, což je jasná výstraha Číně“. „Přešlapování Hradu“ je oproti tomu „ustupováním před zájmy obchodu“, asi chtěl říci našeho byznysu. Pan Štětka dokonce naznačuje, že mé názory na Čínu diktuje PPF (stejně jako názory na Kosovo Ranko Pecič a názory na Kaplického knihovnu Pavel Bém!). K tomu pár poznámek:

1) Přeji obyvatelům Tibetu elementární demokratická práva, mezi nimi právo na demonstraci.

2) Tamní existující problémy nevyřeší ani násilí úřadů vůči tibetským mnichům, ani rabování a zapalování obchodů Číňanů ve Lhase.

3) Trápí mne zákazy stavby vleků u nás, nikoli v Číně. Porovnání vleků a kulturní krajiny na jižní straně Smrčiny (což je rakouský Hochficht) a na naší severní, lipenské straně není vítězstvím našich ekologů nad rakouskými, ale vítězstvím našich ochranářů přírody nad námi, kteří máme šumavskou přírodu tak rádi.

4) Na olympiádu do Číny jet neplánuji, ale mou motivací není hrozba Číně. Také si nejsem jist, zda může být neúčast politika na zahájení olympiády „výstrahou“. Navíc politika země, která má stotřicetkrát méně obyvatel. Jako celoživotní sportovec jsem proti politizaci sportu a proti závodění v tom, kdo udělá olympiádu velkolepější. Ti, kteří hlasovali někdy v 90. letech o přidělení olympiády Číně, dnes nemohou dělat překvapené, že je Čína taková, jaká je.

5) Svůj ostrovtip si podle pana Štětky „brousím na neužitečných pseudoproblémech“ – jako jsou např. klimatické změny a jejich zneužití k omezování lidské svobody (a prosperity), já dodávám jako je zneužití velmi potřebné integrace Evropy k byrokratizaci Evropy a k narušování její přirozené struktury, jako je zneužití myšlenky lidských práv k diktátu práv pozitivních nad negativními (které jsou obranou svobody člověka), atd.

6) V některých základních situacích podle pana Štětky je „až komické“, že postupuji „politicky hyperkorektně“. Co je politická korektnost v otázce Tibetu? Mám pocit, že je to přijímání dalajlámy a vyvěšování tibetských vlajek na radnici, nikoli opak. Laciný, podbízivý a politicky hyperkorektní je komentář pana Štětky.

Václav Klaus, 25. 3. 2008

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu