Hlavní strana » Dokumenty » Odpověď prezidenta republiky…
Dokumenty, 2. 11. 2005
Vážený pane prezidente,
dovolte, abych Vám poděkoval za Váš dopis ze dne 25. října 2005, ve kterém jste vyjádřil Vaše postoje k dalšímu směřování evropské integrace, k ratifikaci Smlouvy o Ústavě pro Evropu, k procesu rozšiřování Evropské unie a ke schvalování finanční perspektivy.
Rád vzpomínám na naše nedávné setkání v Záhřebu, kde jsme některé tyto otázky diskutovali, a považuji za nezbytné, aby se představitelé členských i kandidátských států diskuse o budoucnosti evropské integrace aktivně účastnili.
Stejně jako Vy jsem přesvědčen, že by nebylo správné se spokojit se stávajícím smluvním uspořádáním. Vzhledem k tomu, že občané dvou členských zemí EU v referendech zřetelně odmítli Ústavní smlouvu, mělo by být naším cílem vymezit budoucnost evropské integrace kvalitativně jinak. Nejsem přesvědčen o tom, že tuto ústavu, jejímž základním koncepčním vodítkem byla myšlenka vytvoření Státu Evropa, potřebuje Evropská unie ke svému fungování a k dalšímu rozšíření. Budoucnost evropské integrace by podle mého názoru měla být primárně založena na mezivládní spolupráci suverénních národních států, bez silných a centralizovaných autorit a ambiciózních politik.
Dohoda o finanční perspektivě na léta 2007-2013 je v těchto dnech úkolem převážně pro vlády členských zemí, ale jedná se o téma, které sleduji a se zájmem jsem si přečetl Vaše návrhy, kudy by se jednání měla ubírat.
Ještě jednou Vám, vážený pane prezidente, děkuji za Váš dopis. Věřím, že budeme mít brzy příležitost se opět setkat a přeji Vám mnoho úspěchů.
S přátelským pozdravem
Václav Klaus
V Praze dne 28. října 2005
Copyright © 2010, Václav Klaus. Všechna práva vyhrazena. Bez předchozího písemného souhlasu není dovoleno další publikování, distribuce nebo tisk materiálů zveřejněných na tomto serveru.