Hlavní strana » Dokumenty » Dopis prezidenta Václava…
Dokumenty, 9. 4. 2004
Vážený pane předsedo,
využívám své pravomoci dané čl. 50 Ústavy České republiky a vracím Poslanecké sněmovně dva zákony. Jde o zákon o dani z přidané hodnoty a zákon, kterým se v souvislosti s přijetím zákona o dani z přidané hodnoty mění některé zákony a přijímají některá další opatření a mění zákon č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, ve znění zákona č. 479/2003 Sb., a zákon č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí, ve znění pozdějších předpisů.
Oba zákony jsem obdržel dne 2. dubna 2004.
Rozhodl jsem se nevyužít celé 15denní lhůty dané mi Ústavou České republiky k rozhodnutí o podpisu či nepodpisu těchto zákonů. Tyto zákony z mnoha důvodů, o kterých jsem dlouho přemýšlel, podepsat nemohu, ale veto zasílám s týdenním předstihem. Činím tak proto, aby se Poslanecká sněmovna mohla těmito zákony ještě jednou odpovědně zabývat před 1. květnem 2004, a chci jí tímto k tomu poskytnout co nejvíce času. Věřím, že to umožní novou, kvalitní diskusi o přínosech či vadách těchto zákonů, kterou považuji za více než potřebnou.
Tyto dva zákony v předloženém znění považuji za nedobrou směsici opatření, které Česká republika v souvislosti se vstupem do EU udělat musí, s opatřeními velmi spornými, které mohou mít řadu hlubokých negativních důsledků na hospodářské subjekty a občany České republiky. Proto je musím vetovat.
S pozdravem
Václav Klaus
V Praze dne 9. dubna 2004
Copyright © 2010, Václav Klaus. Všechna práva vyhrazena. Bez předchozího písemného souhlasu není dovoleno další publikování, distribuce nebo tisk materiálů zveřejněných na tomto serveru.