Klaus.cz






Hlavní strana » Rozhovory » Přepis živě vysílaného pořadu…


Přepis živě vysílaného pořadu TV PRIMA "Nedělní partie"

Rozhovory, 11. 3. 2002

Jiří PODZIMEK, moderátor
Příjemné nedělní odpoledne, dámy a pánové. Vítejte u další Nedělní partie, další z řady s nejvyššími ústavními činiteli.

Petr ŠIMŮNEK, moderátor
Dnes sedíme v pracovně předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Václava Klause, dobrý den.

Václav KLAUS, předseda Poslanecké sněmovny a ODS
Dobrý den.

Petr ŠIMŮNEK
No a já bych hned na začátku měl říci a poděkovat za to, že pan Klaus přišel do tohoto mimořádného a živě vysílaného televizního pořadu, protože je od čtvrtka nemocný. Je to tak?

Václav KLAUS
Je to tak. Já, když jsem ležel ještě před hodinou, tak jsem měl pocit, že jsem docela zdráv, ale když jsem tady teď vyšel ta dvě patra, tak jsem si uvědomil, že to ještě tak slavné není, ale já věřím, že to zvládneme.

Petr ŠIMŮNEK
Doufejme.

Jiří PODZIMEK
Vstupme do toho. Pane předsedo, málokdy se stává, aby první stránky našich deníků a televizní zpravodajství zaujímalo jedno velké téma - zahraniční politika. Zároveň naše vláda říká, současná vláda, že vztahy se sousedy jsou v podstatě vynikající. Jiné hlasy ovšem říkají, že naše vztahy se sousedy jsou nejhorší za posledních dvanáct let. Co o tom soudíte vy?

Václav KLAUS
Tak, já jsem měl poslední věc, než jsem se sešel teď s vámi, jsem měl ve čtvrtek oběd s tureckým prezidentem a bavili jsme se o česko-tureckých vztazích a usmáli jsme se oba a já jsem říkal: "No, s Bolívií a Madagaskarem my žádné problémy nemáme, protože spolu nesousedíme, takže my nemáme žádné problémy ani s Tureckem." Pan prezident se usmíval a říkal totéž, neboli se sousedy máte z principu, z definice problémy, ať jsou to na zahrádce u domu, nebo ať je to v paneláku se sousedem na chodbě, čili my máme podobné sousedské problémy a já bych si nemyslel, že jsou nejhorší za poslední léta, prostě jsou ..., myslím, že Německo a Rakousko teď najednou objevilo, že my po nich něco chceme, to "něco chceme" je vstup do Evropské unie, takže oni, myslím, že racionálně pochopili, že mohou také něco chtít na nás nebo od nás.

Petr ŠIMŮNEK
Myslíte, že to mohou za něco chtít vyměnit?

Václav KLAUS
No, tak určitě. Zahraniční politika přeci není láska a altruismus. Zahraniční politika je prosazování logických národních zájmů, což je správně a dělá to každá země a musí to dělat každá země, a já si myslím, že teď je taková zvláštní chvíle, protože my opravdu něco chceme, ten vstup do té Evropské unie a teď se z toho najednou vyvrbila celá řada problémů.

Petr ŠIMŮNEK
Čili vy myslíte, že to, že se dostaly třeba na světlo opět Benešovy dekrety, je proto, že by to mohl být pro Německo či Rakousko dobrý obchod vyměnit členství Česka v Evropské unii za zrušení Benešových dekretů?

Václav KLAUS
No, tak já Benešovy dekrety opravdu nepodceňuji a říkám to dvanáct let a málokdo mě vnímal a málokdo mi chtěl rozumět. Já musím potvrdit, že za celá ta léta, co jsem v politice a jednám s těmito sousedními zeměmi, toto téma vždycky bylo na pořadu, nebylo na pořadu tiskových konferencí poté, to říkám teď zcela veřejně, ale tématem to bylo vždycky, vždycky se doufalo ...

Petr ŠIMŮNEK
Čili pro vás to nebylo žádné překvapení, že ty ...

Václav KLAUS
... doufalo z jejich strany, že se s tím něco stane a já musím říci, že nesmíme tuto věc prostě podceňovat, protože není to otázka nějakého symbolického a přátelského gesta, není to otázka lepšího či horšího interpretování minulosti. Já myslím, že to je věc velmi hmatatelná, je to věc velmi hmatatelných efektů, je to věc dotýkající se našich životů, našich majetků, celistvosti našeho území, takže moc prosím každého v naší zemi, aby to bral hodně vážně.

Jiří PODZIMEK
Pane předsedo, soudíte, že to nastolení, jestli to mohu takto přímo nazvat, nastalo tedy celkem logicky díky vyjednávacím vztahům mezi Německem, Rakouskem a námi vzhledem ke vstupu do Evropské unie, anebo že to nastolení akceleroval, urychlil Miloš Zeman svými výroky stran sudetských Němců?

Václav KLAUS
No, tak já jsem před chvílí řekl, že to téma tady je a onen známý dopis, který jsem z této kanceláře psal, diktoval předsedovi vlády, který byl odeslán 31. ledna, tak ...

Petr ŠIMŮNEK
Diktoval předsedovi vlády, myslíte, že jste ...

Václav KLAUS
Diktoval jsem to sekretářce a poslal předsedovi vlády, tak tento dopis se týkal této věci a odehrál se před vystoupením Miloše Zemana v Rakousku či v Izraeli, nicméně, jak to na světě vždycky bývá, potřebujete tu poslední kapku, kdy ten hrnec přeteče, no a touto kapkou velmi agresivní výroky Miloše Zemana v každém případě byly. Takže ony to vynesly napovrch zase v úplně jiné podobě, bohužel umožnily druhé straně, aby zesílila rétoriku, aby také zesílila agresivitu ve svých výrazech, což je strašně škoda, protože já jsem doufal vždycky, že se to bude držet v rovině daleko jemnější, daleko přátelštější.

Petr ŠIMŮNEK
Pane předsedo, vy jste v tom dopise, jestli se nemýlím, navrhoval, aby Česká republika prosadila do budoucí smlouvy s Evropskou unií dodatek o nemožnosti revize majetkoprávních změn po druhé světové válce, o tom, že prostě Benešovy dekrety jsou součástí právního řádu České republiky. Vzpomeňme teď, že to všechno, že třeba Rakousko chce přesný opak, to jsme mohli slyšet i na včerejším setkání ve Vídni a tak dále, ale ...

Václav KLAUS
Ano.

Petr ŠIMŮNEK
... vy se také vyjadřujete v tom smyslu, že kdybychom Benešovy dekrety zrušili, že by nám hrozilo něco jako revize těch majetkoprávních vztahů nebo dokonce revize hranic. Tak se to dá pochopit? Tak to myslíte?

Václav KLAUS
Já si to tak skutečně myslím, protože kdyby náhodou to byla hříčka, kde vůbec o nic nejde a kdyby to bylo symbolické gesto, tak je naprosto evidentní, že by o to nikdo nemohl bojovat, a teď bych ale řekl, že na žádné straně. Nevidím žádný důvod, proč by o to bojovalo Rakousko a nemalé a ne nevýznamné síly v Německu. To, že o něco jde, o něco faktického, jak jsem řekl před chvílí, o něco hmatatelného, já myslím, to dokazuje ta vášeň, která je v tom hrána, takže ...

Petr ŠIMŮNEK
Pane předsedo, já vás ale musím se zeptat na jednu věc. Když říkáte: "Já si skutečně myslím, že by to mohlo znamenat revizi hranic," to myslíte vážně?

Václav KLAUS
Ale já nemyslím revizi hranic v tom smyslu, že by se sešly kartografické ústavy dvou zemí a posunuly by hranici o pět kilometrů doleva nebo doprava, ale je to ...

Jiří PODZIMEK
V Mnichově třeba například?

Václav KLAUS
Třeba, ale je to v každém případě pokus zpochybnit vůbec závěr druhé světové války a říci, že takovéto jsou hranice, takovéto je uspořádání, ten patří tam, ten patří onde, a to prostě možné není, protože hodnotit dnešníma očima to, co se odehrávalo v roce 1945, to prostě možné není a příkladů máme milion, analogií máme milion. Kdyby někdo dneska říkal úvahu o tom, že je velmi nemorální bombardovat město s civilními dvěma sty tisíci obyvatel pár dnů před koncem války, já nevím, řekněme, Drážďany, když už válka byla dávno rozhodnuta, takže to bylo svévolné bombardování, tak by někdo mohl říci, politicky korektní člověk by mohl říci: "To bylo zbytečné, svévolné bombardování města a teď suďme toho člověka, který dal příkaz, aby se toto bombardování stalo." Já myslím, že ten příklad je natolik absurdní, že mi snad někdo zítra v tisku nebude předhazovat, že něco takového navrhuji, ale já tím chci říci jasně to, že není možné očima roku 2002 hodnotit chaotickou dobu před koncem války, při konci války a po konci války. Ta doba prostě se odehrála, ta se stala. Můžeme říci, že nebylo všechno tak, jak bychom to chtěli, jak myslím, že i řada lidí to chtěla tehdy, určitě ne tak, jak by to řada lidí chtěla teď, ale to je tak vše, co o tom můžeme říci.

Jiří PODZIMEK
Je to pět let zhruba, co byla podepsána česko-německá deklarace. Ve světle těchto událostí, znamená ještě něco česko-německá deklarace? Tam jsme si řekli, obě strany si řekly: "Zapomeňme na minulost, odpusťme si křivdy a dívejme se do budoucnosti," ale ta budoucnost je zatěžkána tou minulostí. Je to cár papíru nebo gesto?

Václav KLAUS
Tak podívejte, tu deklaraci jsem podepisoval já, takže ...

Jiří PODZIMEK
Proto se vás na to ptám.

Václav KLAUS
... já o tom bohužel nebo bohudík něco vím. Já vím o těch dnech, týdnech cikcakové letecké diplomacie, kdy přijížděli emisaři z jedné strany do Bonu a zase zpátky a řekli: "Může tam být ještě to jedno slovo?" My jsme řekl: "Ne" a přišlo se s návrhem druhého slova a podobně. Těžce, nesmírně těžce se hledala slova, která by byla nejlepším společným jmenovatelem a která bychom mohli tehdy s Helmutem Kohlem zde v Praze potom podepsat. Vzniklo něco, já myslím, že to byl pozitivní krok, v každém případě pozitivní, ale věděl jsem i tehdy, i teď, že to není končící krok, že to není definitivní krok, že to je příspěvek k tomu procesu, ale že neodvaluje ten základní balvan, který tady je, a možná, že někde by se ještě našel i ve vaší redakci eventuálně závěr z tiskové konference s Helmutem Kohlem, kterou jsem měl v Lichtenštejnském paláci, určitě by se to dalo najít, kdy Helmut Kohl v oslavných tirádách, které jsme oba vedli, dostal otázku, jestli ta minulost a majetek a majetkové otázky jsou navždy vyřešeny a on při tom podpisu řekl: "To v žádném případě já nemohu říci." Možná, že by stálo za to to autentické znění vytáhnout a já jsem samozřejmě se zděšeně ohlédl po něm a vykulil oči a řekl jsem si, řekl jsem si, ne nahlas: "Tak, teď to rovnou bylo řečeno."

Petr ŠIMŮNEK
Pane předsedo, já se v této souvislosti zeptám tedy ale, jak vlastně může ta dnešní přestřelka o Benešovy dekrety skončit? Čím může skončit, když Rakousko a Německo mají absolutně jinou pozici při těch svých požadavcích než Česká republika?

Václav KLAUS
No, tak za prvé, já bych moc prosil kolegy v Německu a v Rakousku, a oni mě znají, oni se mnou o tom mnohokráte osobně hovořili, pro ně to není tajuplnost, co teď říkám, aby nekarikovali mé názory. Já jsem nikde neřekl to, co běží v německém a rakouském tisku, že si přeji, aby se Benešovy dekrety staly součástí práva Evropské unie. To by nikoho z nás nenapadlo, nicméně tak to hrají na titulních stránkách německé a rakouské noviny. Já jsem řekl, že bych si velmi přál, aby při vstupu do Evropské unie bylo jasně řečeno, že se nebude z minulosti něco měnit, že nevznikne nárok naším vstupem do Evropské unie pokoušet se reinterpretovat historii a měnit pořádky, které zde byly, takže moc bych prosil, aby toto odlišení těchto dvou věcí bylo jasné a na tom věřím, že by bylo možné hledat rozumnou budoucnost.

Petr ŠIMŮNEK
Moje otázka směřovala právě k tomu, jak myslíte, že to vlastně může jednou skončit, Benešovy dekrety?

Václav KLAUS
Já považuji za nezbytné, abychom o tom vyjednávali a nepřipustili to, co se na nás tlačí.

Petr ŠIMŮNEK
Zatím žádné vyjednávání neběží?

Václav KLAUS
Jednání, já myslím, že běží. Jedná se nonstop. Já jsem poslední věc, než jsem ulehl, byl ve Španělsku, kde jsem hodinu jednal s předsedou vlády Aznarem, dvě hodiny jsem měl pracovní oběd s prezidentkou parlamentu, čili mou partnerkou. S oběma jsme hodinu mluvili o Benešových dekretech. Z hodinového setkání s panem Aznarem, který je dneska šéfem Evropské unie, protože Španělsko předsedá Evropské unii, tak půl hodiny jsem hovořil o této věci. Já myslím, že naším úkolem je vysvětlovat to i ostatním evropským zemím, aby bylo jasné, o co jde.

Jiří PODZIMEK
Jak na vaše vysvětlení reagoval pan premiér Aznar?

Václav KLAUS
Já teď nechci mluvit za něho. Já to strašně nerad dělám. Já vím, že řada politiků to dělá.

Jiří PODZIMEK
Jaký z toho máte vy dojem?

Václav KLAUS
Já z toho mám dojem pozitivní. Já z toho mám dojem ten, že on do jisté míry rozumí, o co se jedná. On si to také nechal klidně a delším způsobem vysvětlit a já věřím, že i z této strany my můžeme podporu získávat.

Petr ŠIMŮNEK
Já teď, jestli dovolíte, obrátím list a zeptám se vás na věc, která vlastně souvisí s Evropskou unií. V zahraničí, ale i u nás vcelku panuje shoda nad tím, že za této vlády Miloše Zemana se naše země Evropské unii přiblížila o podstatný kus. Máte z toho radost a cítíte to tak?

Václav KLAUS
Tak, já bych dvě věci si našel v té vaší otázce. Za prvé, jestli je pravda, že za této vlády se přiblížila, a za druhé, co si já o tom myslím. Já si myslím zejména to, že jsme se přibližovat Evropské unii začali 17. listopadem 1989 dramaticky. Přestříháváním drátů na hranicích, otevíráním se světu, liberalizováním, deregulováním, vstoupením do celé řady institucí světa, nejenom Evropské unie, které mají také leckdy docela přísné podmínky vstupu.

Petr ŠIMŮNEK
Hovořím spíš o té poslední etapě, kdy máme plnit ...

Václav KLAUS
Tak, řekněme, poslední etapa. Já myslím, že my jsme devadesát procent udělali před touto poslední negociační etapou. Ta negociační etapa, to jednání o těch jednotlivých kapitolách, já myslím, že to už je opravdu posledních deset procent, to je ten vršíček ledovce, a to podstatné se stalo v celém tom období od toho roku 1990 do dneška, takže ta formální jednání, to už spíše byla hříčka úředníků na obou stranách, ale ty faktické kroky v zemi, ty se staly skutečně v té první polovině 90. let, ale to není kritika, toto není kritika sociální demokracie. To je jenom můj pokus zařadit to poslední vyjednávání do celého toho balíku problémů přibližování se Evropské unii a já si myslím, že také velká chyba se dělá v tom, že se ..., že někdo považuje ten formální vstup jako nějaký ten den "D", jako vstupenku do ráje, že něco v tu chvíli zásadního se změní. Já myslím, že je tady plynulost, je tady plynulost už od toho roku 1989 do dneška a pokračování bude i po formálním vstupu, takže to nebude nějaký fatální přelom.

Jiří PODZIMEK
Pane předsedo, byla vám přiřčena nálepka euroskeptika. Ať už to zní, když navážu na vaše předchozí přídavné jméno, jakkoli fatálně, vnímáte se tak? Jaká jsou podle vás, já netvrdím, že jím jste, jestli se tak vnímáte, jaká jsou podle vás rizika našeho vstupu do Evropské unie?

Václav KLAUS
Tak euroskeptik, eurooptimista, europesimista, to jsou skutečně nálepky, to jsou zkratky, kterými se častují politici nebo novináři častují politiky. Já si myslím, že jsou strašlivě zavádějící a zjednodušující. Já říkám nahlas a mnohokrát a opakovaně, že Česká republika nemá alternativu ke vstupu do Evropské unie. Tam prostě chceme či musíme, jakkoli to nazvěme ...

Petr ŠIMŮNEK
To zní trošku jako smrt. Každý musí umřít, tak my musíme do Evropské unie.

Václav KLAUS
My to potřebujeme ..., my nemůžeme vymknout Českou republiku z této kotliny, která tady geograficky je, my se nemůžeme připojit k něčemu jinému. My prostě jsme součástí Evropy, vždycky jsme byli a je logické, že budeme spolu s Evropou sdílet její osud. Tak, jestli to je pasivní pohled, já bych to ani jako pasivní pohled neviděl. Samozřejmě ten vstup do Evropské unie má své výnosy a náklady jako každá lidská činnost, každá lidská aktivita a já, jestli mě někdo nazývá eurorealistou, tak jsem ten, který prosí, strašlivě prosí všechny, aby nemluvili jenom o těch výhodách, aby aspoň přiznali, že to má i svou druhou stránku věci, druhou stránku mince, opakuji, jako každá vůbec lidská činnost a připomínat si také, co to s sebou nese za náklady. Já myslím, že to je přirozené, není v tom nic nenormálního a podobně, takže to je jedna věc. Druhá věc je to, jak se vyvíjí sama Evropská unie. I tam míří nálepky o euroskepticismu či něčem a já si myslím, že Evropská unie je v pohybu, strašlivém pohybu, a to diskutovat o tom, kam míří, kam se pohnula, je velmi legitimní. Diskutuje se o tom v celé Evropě. Já jsem byl v tom Španělsku, měl jsem dva večery, dvě přednášky, není jiné téma na vznešených fórech ve Španělsku, v Madridu, v pondělí, úterý večer není jiné téma, než kam Evropská unie, jak, kudy, kterými cestami, takže ...

Petr ŠIMŮNEK
Takže se případné kritické hlasy od vás mají brát jako prostě jenom příspěvek do diskuse?

Václav KLAUS
Ale, to je příspěvek do diskuse. Já myslím, že my nejsme povinováni mlčením. My už jsme přeci jednou žili v režimu, kterým zakazoval diskusi a který říkal, že je všechno dokonalé, všechno ideální a také dobře všichni víme, kam to vedlo, takže já bych moc varoval proti tomu, aby stejná politika nezvítězila dneska v Evropě.

Jiří PODZIMEK
Je to otázka spíš vyjednávání dalšího už o těch negociačních věcech než nějakého zásadního postoje? To bych mohl takto nazvat?

Václav KLAUS
Já si myslím, že jsou to dvě vyjednávání. Jedna věc je vyjednávání o našem vstupu a druhá věc je například v rámci onoho slavného konventu jednání o tom, kudy má Evropa směřovat, takže dvě vyjednávání, ne spolu spojené. Ty mají dvě své vlastní ...

Petr ŠIMŮNEK
Jestli dovolíte, já teď z Evropské unie trošku uteču a vrátím se domů. Vy, když jste si s dnešním premiérem Zemanem před téměř čtyřmi lety vyměnili kanceláře a posty, tak ...

Václav KLAUS
Ale já jsem ji vylepšil tu kancelář tady, zhezčil. Já myslím, že to je naprosto evidentní.

Petr ŠIMŮNEK
Diváci viděli minulý týden pracovnu Miloše Zemana, ať porovnají sami. On popisoval zemi tehdy, když přebíral moc, jako spálenou a rozkradenou, rozvrácenou Václavem Klausem. Jak vy budete hodnotit zemi, až bude odcházet Miloš Zeman ze Strakovy akademie?

Václav KLAUS
Tak, já jsem dalek takovýchhle siláckých gest. Já si myslím, že takto se to říkat nedá a vůbec si myslím, že slova jako spálená země a některá další slova Miloše Zemana poškodila naši zemi v očích světa více než cokoli jiného a určitě to bude někdy napsáno v učebnicích dějepisu. Já myslím, že to je strašná škoda, že se toto stalo. Já se budu dívat na tu zemi realisticky, já se budu dívat realistickým pohledem, já ji budu analyzovat a ...

Petr ŠIMŮNEK
A jak ji vidíte?

Václav KLAUS
... nikoli kritizovat. Já myslím, že ta země se v jistém slova smyslu posunula, žije dále. Nemyslím, že to bylo jenom součástí této vlády, protože ta vláda nežila ve vzduchoprázdnu, ta vláda žila v docela takovém složitém kontextu věcí. Já bych si myslel, že je potřeba tuto, po této vládě tuto zemi vrátit zase trošku z nebe na zem, zajistit, abychom žili ...

Petr ŠIMŮNEK
Čili my jsme byli v nebi teďko?

Václav KLAUS
... na zemi, abychom zase propojili slova a činy, protože rozpor slov a činů v této vládě sociální demokracie je, myslím, enormní. To nikdy od roku 1989 ještě nebylo, rozpor mezi sliby a ...

Jiří PODZIMEK
Možnostmi?

Václav KLAUS
... realitou a fanfarónstvím a realitou, já myslím, že to je evidentní. Dále si myslím, že tato země nás zavlekla do hlubokého deficitu veřejných financí ...

Petr ŠIMŮNEK
Tato vláda.

Václav KLAUS
Tato vláda, pardon, tato vláda nás zavlekla do hlubokého deficitu veřejných financí a ten bude každá vláda, která vznikne po této vládě, dost složitě napravovat a nebude zavádět líbivá opatření. Tato vláda je věrna svým socialistickým regulačně kontrolním, dirigistickým pohledům, přidala regulace, přidala úředníků, přidala byrokracie. Já myslím, že to ví každý a přiznává každý, takže zase deregulovat, debyrokratizovat bude obrovský úkol budoucnosti a myslím, že tato vláda ponechala, aby nesáhla do vosích hnízd, některé věci nedotčené a nedotkla se tolik potřebné reformy zdravotnictví, tu šolíchala po povrchu, nedotkla se tolik potřebné reformy penzijního důchodového systému, také žila na dluh v obou těchto věcech, takže to je, ten dluh se vždycky v čase zvyšuje. Ten, to všichni víme, že když by se ta věc řešila dříve, tak by to bylo lepší. Takto bych si dovolil hodnotit, ale není to výčet, který bych měl připravený a napsaný a jmenoval deset bodů za sebou.

Petr ŠIMŮNEK
Pane předsedo, málo platné, ale když takto hodnotíte vládu, všichni ale také jedním dechem budou říkat: "Ale ta kritika, kterou jste teď vyslovil, patří i vám, protože vy jste tu vládu po celou dobu drželi díky opoziční smlouvě u moci."

Václav KLAUS
Já bych řekl, že to je trošku složitější. Za prvé na slovo opoziční smlouva, a vy jste ho řekl jemně a neútočně, já z mediálního světa spíš znám jiná hodnocení, ta opoziční smlouva byla jednou možnou formou politického uspořádání. Já myslím, že zbytečné vášně těch, kteří s ní nepočítali při svých plánech a ambicích, jak se udržet u vlády, tak ti míří někam úplně jinam, takže já ...

Petr ŠIMŮNEK
Já se vás spíš ptám na spoluodpovědnost za to, co jste kritizoval.

Václav KLAUS
Já bych chtěl říci analýzu této věci. Tak jsem stoprocentně přesvědčen, že ve svém součtu toto politické uspořádání bylo jediným v dané chvíli možným a že v tomto smyslu, v tomto smyslu se osvědčilo. Já bych ale myslel, že vyhodnocení je složité, protože ta opoziční smlouva nebyla v něčem, co bych nazval politickým vzduchoprázdnem. Já myslím, že kromě opoziční smlouvy zde byly ještě dvě další věci a ten výsledek toho, kde jsme, kam jdeme, kde jsme se pohybovali, byl součtem nebo součinem těchto tří věcí, takže na straně jedné to bylo politické uspořádání, takzvaná opoziční smlouva, na straně druhé obrovský mocný vliv v zemi mělo něco, co bych označil za koalici Hradu, centrální banky, Ústavního soudu, různých zájmových a nátlakových skupin, zčásti médií, druhé mocné politické centrum v zemi, no a konečně třetí, to, co jsem prožíval já tady v parlamentu, tady ta opoziční smlouva tolik nefungovala. Tady byla jiná koalice hlasovací v této budově, která hlasovala o úloze státu, o sociálních, pracovních, ekologických a tak dále, zdravotních a jiných zákonech, a to byla koalice ČSSD, KSČM a lidovci, tedy komunisté, socialisté a lidovci, kteří v tomto součtu schvalovali s mým skřípěním zubů, neboli se skřípěním zubů jednoho z partnerů opoziční smlouvy schvalovali celou spoustu věcí, takže pro mě, a teď já vím, že to je těžké takto debatovat v televizní besedě, ale pro mě analytika, kdybych chtěl psát knihu o této čtyřleté době, tak bych řekl, že tam byly tři tyto mocné vlivy, tři vrcholy trojúhelníka a kam se to posunovalo v té či oné chvíli, že je docela těžké vyhodnotit.

Petr ŠIMŮNEK
Já bych se ale zpátky vrátil k té spoluzodpovědnosti. Váš spánek je klidný? Vy nemáte žádný problém s tím, že nesete spoluzodpovědnost za to, že jste drželi tuto vládu u moci?

Václav KLAUS
Já myslím, že my jsme tuto spoluodpovědnost jasně definovali. My jsme také definovali, kdy s ní hlasujeme, kdy jí dáváme zelenou, aby v té či oné věci šla dále, jasně bylo vidět, kdy jsme zuřivě, zoufale a zásadně byli proti a kdy se spousta věcí prosazovala, jak jsem popsal teď, jinou parlamentní koalicí s našim skřípěním zubů, takže já si myslím, že to dopadlo tak, jak to dopadlo v tomto nevzduchoprázdnu, a protože neviděl jsem ani tehdy a do dnešního dne nevidím jinou šanci, co by se dalo udělat předtím, než nám voliči znovu rozdají karty, než nám znovu svými hlasy řeknou, kudy se má dále jít, tak já lepší uspořádání jsem neviděl.

Jiří PODZIMEK
Ze strany sociálních demokratů, například Zdeňka Škromacha bylo řečeno, nebo ze strany ODS ostatně také, ze strany Miroslava Beneše konkrétně, že opoziční smlouva je v podstatě mrtvá záležitost a že už není uplatňována. Já jsem žádný pohřeb nezaregistroval, a pokud se konal, tak kde a kdy, pane předsedo?

Václav KLAUS
Tak, já jsem žádný pohřeb také nezaregistroval a já šprochy nebo výstupy pana místopředsedy sociální demokracie Škromacha moc neberu, a dokonce jsem na ně mediálně svým prohlášením zareagoval. Já myslím, že pan Škromach by měl vědět, že opoziční smlouva dala jistou legitimitu této vládě, takže nemůže pan Škromach říkat, že opoziční smlouvu nechce, ale tuto vládu chce. Já jsem mu doporučil, aby v momentu, kdyby náhodou dospěli na svém nejvyšším politickém grémiu k rozhodnutí, že nechtějí opoziční smlouvu, na což by měla sociální demokracie plnou pravdu, plné právo, tak já myslím, že by okamžitě musel přijít do parlamentu a pan předseda vlády by mi musel v tutéž vteřinu poslat dopis žádající, aby se hlasovalo o důvěře vládě, když už nemá za zády opoziční smlouvu, takže moc bych prosil pana Škromacha, aby vždycky, když řekne A, aby řekl, aby řekl i to B.

Petr ŠIMŮNEK
Já se zeptám na jinou věc. Sám jste to řekl, máme před volbami a vy jste v jednom rozhovoru pro Svobodnou Evropu tvrdil, že země teď musí udělat odbočku doprava, protože teď během čtyř let směřovala podle vás příliš doleva. Co vlastně ta odbočka doprava má podle vás znamenat? Co stojí před Českou republikou, co by se mělo udělat podle vás?

Václav KLAUS
Tak, já jsem to před chvílí, když jsem kritizoval vládu sociální demokracie, tak už jsem to trošku naznačil. Já ...

Jiří PODZIMEK
Mluvil jste o deregulaci ...

Václav KLAUS
Já jsem mluvil o obrovském nárůstu deregulace. My jsme v dvojím ohni, my jsme v dvojích kleštích nebo v trojích dokonce. My máme pořád ještě souboj s minulostí, myslím s tou minulou minulostí předlistopadovou v našem zákonodárství, my máme souboj s dnešní vládou sociální demokracie, která to tlačí jednoznačně určitým směrem, a my máme souboj s legislativou, která se na nás valí z Evropské unie a která je velmi socialistického levicového charakteru, takže úkol budoucí vlády by měl být zase to kyvadlo otočit na druhou stranu.

Petr ŠIMŮNEK
Může to vůbec udělat, když směřuje do Evropské unie, kde říkáte, vládnou socialistické zákony?

Václav KLAUS
Já myslím, že musí to udělat. Mohou je slabé slovo, musí to ta vláda udělat. Musí být méně státu, méně vměšování se státu do života každého z nás, musí být méně toho, co prochází státním rozpočtem. My jsme za osm let v mé roli buď ministra financí, nebo předsedy vlády, jsme rok od roku bez výjimky každý rok snižovali podíl státního rozpočtu na hrubém domácím produktu, neboli stát přerozděloval méně z vašich peněženek.

Petr ŠIMŮNEK
I z vaší.

Václav KLAUS
I z mé, já nepochybuji a za vlády sociální demokracie se tento trend naprosto obrátil a stát přerozděluje zase více a více, čili obrátit tento trend znovu je povinností a úlohou každého a já doufám, že voliči to vědí a že ty karty rozdají tak, aby to bylo možné.

Jiří PODZIMEK
Zkusme si představit situaci, vyhráli jste ve volbách, to je pro vás jistě libá představa, teďko máte před sebou nějaký důležitý a řekněme to televizně, první úkol. Který ten úkol je nejpodstatnější na začátek?

Václav KLAUS
Tak libá představa je hezké slovo. Já bych si troufl říci, že ještě také je to ..., v té libosti by byl určitě pocit nesmírné zodpovědnosti a tíhy, to říkám naprosto jasně. Myslím, že je třeba zkonsolidovat zemi. Myslím, že je třeba zvrátit tu tendenci od těch slibů k té realitě toho vládnutí. Já myslím, že vláda se nesmí tak uvelebit ve svých postech, tak si v nich rochnit, jestli mohu říci takové drzé slovo, tak se v nich radovat, tak v nich být usazena, jako je tomu teď, jak to předvedla vláda sociální demokracie, jak to bylo netušené a neznámé za našich vlád, ale prvotní úkoly jsou naprosto jasné. První věc nepříjemnou, každá vláda, když bude sepisovat vládní prohlášení, tak první úkol si dá, co udělat s deficitem veřejných financí. To je naprosto jasná věc a nemilá, zodpovědná ...

Petr ŠIMŮNEK
Protože znamená škrty v rozpočtu?

Václav KLAUS
Protože ..., no, jestli se má vyrovnat rozpočtové financování, tak to nemůže znamenat, že by se začalo rozdávat lidem více a více a více, a to je věc strašně těžká. To je skoro ode mě hloupost, abych říkal, protože bych v duchu sociální demokracie měl objíždět jednotlivé kraje země a v každém hlavním městě kraje říkat: "Dostanete dalších pět miliard, deset miliard, patnáct miliard a všechno bude zadarmo, léky budou zadarmo a školy budou zadarmo a všechno bude zadarmo." To jsem natolik zodpovědným politikem a každý by myslel, že jsem se zbláznil, kdybych něco takového říkal.

Petr ŠIMŮNEK
Čili vy vzkazujete, že se bude spíš škrtat, když vyhrajete volby?

Václav KLAUS
Já myslím, že pro lidi je to obrovské vítězství. My jsme chtěli, aby oni rozhodovali o svých penězích, aby o tom nerozhodoval žádný moudrý stát, žádný moudrý ministr zdravotnictví, moudrý ministr dopravy, moudrý ministr životního prostředí, když si představuji ty tři, které každý z nás asi umí tady vyjmenovat, umí si je před sebou představit, takže to já myslím, že je projekt, program obrovský a my jsme také, já myslím, že na rozdíl od jiných politických stran docela včas začali s naším volebním projektem a začali jsme před měsícem a půl s takzvanými tématy dekády. Už jsme vyhlásili čtyři a budeme mít ještě šest dalších dokonce a tam bezelstně každému říkáme: "Chceme to a to," někdo místo toho vymýšlí loterie pro své voliče, anebo dospěl k závěru, že zemi spasí přímá volba prezidenta a já diskutuji o tom, jaký má být penzijní systém, jaký má být daňový systém a slibuji, že bude šest dalších.

Petr ŠIMŮNEK
Pane předsedo, já se zeptám, teď máme před volbami, až bude po volbách, tak jak naznačoval kolega Jirka Podzimek, tak, tak jak vás popisují mnozí, například scénárista a herec Zdeněk Svěrák, vy jste ten typ politiků, pro který tím volebním aktem komunikace s voliči, s občany končí, pak byste byl, cituji: "Nejraději, aby vám do toho nikdo nekafral, aby vám dali pokoj a nemluvili vám do vaší práce." Cítíte se tak, že jste takový typ politika?

Václav KLAUS
Já nevím, co jsem panu Svěrákovi, panu Svěrákovi udělal. Já jsem jednou jedinkrát, jako člověk, který je spíše vážný a pro vážné umění a náročné umění a chodí do filmových klubů a nechodí na detektivky a veselohry, tak jsem nikdy neviděl jeho veselohry a za jednoho letu do New Yorku České aerolinie promítaly starý film Marečku, podejte mi pero a já jsem díky tomu, že jsem seděl devět hodin v letadle, tak jsem ten film zhlédl a já, který nejsem zrovna šprýmařem a vtipálkem, tak já jsem se na něj díval tak dost podivně a někde jsem řekl, že se mi to zdálo nic moc, nebo teď přesně nevím, jaké slovo jsem použil.

Petr ŠIMŮNEK
Vy jste říkal, že to byl jeden z nejhorších filmů, který popisoval krásy bolševického režimu, jestli bych to takto volně parafrázoval.

Václav KLAUS
Tak to, ne, ne, ne, tak to zas, ne, ne. Já jsem pro, abychom našli ten výrok a nebyl ani tak neutrální, jak ten můj, ale nebyl v žádném případě jako ten váš, takže řekněme, že byl někde mezi tím.

Petr ŠIMŮNEK
Pojďme se vrátit k té podstatě věci, k té otázce, že vy jste ten typ politika, který nechce ...

Václav KLAUS
Já jsem o panu Svěrákovi jinak neřekl nikdy žádné slovo a jeho nenávist vůči mé osobě mě téměř fascinuje, to je teze číslo jedna. Trvám na tom, že není žádný jiný politik za dvanáct a čtvrt roku, který nonstop před volbami, po volbách jezdí cikcak po této zemi a mluví s lidmi. Není žádný jiný a trvám na tom a skoro bych troufal si tvrdit, že jsem setkáním s lidmi udělal ne více než jiní politikové, ale více než šéfové všech politických stran dohromady, takže myslím, že i v tomto ohledu pan Svěrák nemluví pravdu. Prostě není to tak, komunikace s občany je základní věcí politika od rána do večera a je to hříčka vůči mé osobě a já s ní prostě zásadně, ale zásadně nesouhlasím. Ať pan Svěrák přijde se mnou diskutovat, rád to učiním.

Jiří PODZIMEK
Já bych znovu ještě zopakoval druhou část otázky svého kolegy Petra Šimůnka, co má tedy občan mezi těmi volbami dělat, aby ovlivňoval věci veřejné? Ať to zní jakkoli naivně, tak tato otázka zákonitě musí padnout.

Václav KLAUS
Tak, zaprvé těch voleb máme nekončené množství, takže volby jsou skoro ...

Jiří PODZIMEK
Parlamentních.

Václav KLAUS
No, pozor, volby jsou pořád, volby jsou pořád, účinkují v nich stejní aktéři, stejné politické strany a jestli budou v červnu volby jedny, tak jsme nedávno měli volby do krajů, budeme mít volby komunální, budeme mít volby senátní, takže volby jsou pořád, to je jedna věc. Občan se přeci zúčastní života v tisících svých rolích, které má, ve kterých on se také realizuje, a je to naprosto logické a naprosto normální, naprosto správné a umělé hraní si na občana a politika z úst pánů Svěráků je něco, čemu já prostě vůbec, ale vůbec nerozumím.

Petr ŠIMŮNEK
Já bych se vrátil ještě k jiné věci. Jedním z velkých témat uplynulých čtyřech let, a možná, že nejenom čtyřech let, ale dokonce dvanácti, když to vezmeme od roku 1989, jsou vaše vztahy s prezidentem Václavem Havlem. Proč jsou ty vztahy, aspoň tak já je vnímám, tak chladné a je vůbec něco, na čem se s prezidentem Havlem shodnete?

Václav KLAUS
No, tak já bych si troufl říci to, že vztahy existovaly, byly, ale jak se pan prezident více a více politicky angažoval, tak ty vztahy se utlumovaly do té míry, že pro mě, otevřeného diskusního a debatního člověka, je skoro přesné, abych řekl, že ty vztahy neexistují. Já jsem pana prezidenta neviděl, nevím, třičtvrtě roku, nepromluvil jsem s ním a on se mnou ani slovo a není to z mé viny. Já jednám s lidmi a pan prezident jedná s jinými, on prostě chce slyšet jenom názor souhlasný s jeho, on nechce vést dialog, vést polemiku, čili já to považuji za nešťastné a ...

Petr ŠIMŮNEK
To znamená, že vy jste si vzájemně tak nesympatičtí, že se nemůžete ani vidět při obědě, při večeři?

Václav KLAUS
Já si myslím, že z mé strany to tak opravdu, opravdu není a já respektuji prezidentský úřad, já si myslím, že žijeme v systému ústavních činitelů a ta myšlenka, že ze strany pana prezidenta je jeden z těch vztahů, kterých je malinko tady mezi předsedou vlády, prezidentem sněmovny a eventuelně Senátu, jestli on jednu tu větvičku těch vztahů totálně vyškrtl, eliminoval, já to považuji za špatné a musím trvat na tom, že to udělal on a ne já a důvody, já myslím, že jsou zřejmé. On prostě chce jiný svět, než chci já a mohl bych to dlouze vysvětlovat, prostě já ...

Jiří PODZIMEK
Zkusme to nazvat rozpory a shody.

Václav KLAUS
Rozpory a shody. Rozpor, vezměme pověstná tři písmenka ODS. Já myslím, že on nechce všechna ta tři písmenka. On nechce to S, protože nechce stranictví, on nechce to O, protože on nechce občanský princip, ten ...

Jiří PODZIMEK
Prezident o občanském principu mluví velmi často, o občanské společnosti.

Václav KLAUS
Nemluví. On mluví o něčem jiném než o občanském principu, který je individuálním systémem. On mluví o kolektivistickém systému občanské společnosti, ale to asi napišme esej, nevím, jestli se dá tady rozvíjet a on nechce ani to D. On nechce ani demokracii, kterou bych označil za vládu lidu, prostě on chce elitářský systém. On také mnohokrát říká, že výsledek voleb pro něho není až tak směrodatný, on se rozhodne podle sebe a podobně, takže na té zkratce ODS bych si dovolil klidně popsat naše rozdíly. Já myslím, že vy jste řekl, rozpory a shody jste řekl?

Jiří PODZIMEK
Shody.

Václav KLAUS
Tak, já nevím, shody určitě jsou v tom něčem velkém vznešeně ideovém. Já si myslím, že náš názor na odmítnutí komunismu je shodný. Naše hodnocení doby nesvobody a doby svobody s tím, že ta druhá je lepší, je zjevný. Já myslím, že naše loajalita k základním demokratickým institucím je jasná. Já bych mohl vtipkovat. My máme určitě řadu drobných věcí a já myslím, že on jako já máme rádi náročnou složitou nebarvotiskovou kulturu. Já myslím, že teď tady nemáme pivo, ale já myslím, že oba bychom klidně šli na pivo a měli bychom ho rádi, takže mohli bychom najít řadu takovýchto věcí.

Petr ŠIMŮNEK
To je škoda, že se shodnete jen v tom a ne v pohledu na řízení státu, když jste dva, jedni ze čtyř nejvyšších ústavních činitelů. Nepřijde vám to?

Václav KLAUS
Já to za škodu považuji, ale myslím, že k tomu, aby to mohlo být lepší, by bylo potřeba dialogu, dialogu, kde každý má to srdce na dlani a ty své názory bere jako názory k diskusi, ne jako automatické pravdy, které ten druhý buď přijme, anebo nepřijme.

Jiří PODZIMEK
Teď vás poprosím, a ať je ta otázka jakkoli obmyslná, tak o stručnost, protože už jsme na konci. Jak bude za deset, dvacet, třicet let v české historii hodnoceno podle vás jméno Václav Klaus?

Václav KLAUS
To si netroufám říci, to si netroufám říci. Já určitě nečekám nějaké velikášské hodnocení, ale na straně druhé, jestli tedy mohu jedinou hodnotící větu říci, tak já myslím, že opadnou vášně, ten historik se navrátí k analýze seriozní, empirické analýze faktů a jevů a já věřím, že to hodnocení bude lepší, než co bych si mohl dneska přečíst v povrchních hodnotících soudech v našich médiích.

Petr ŠIMŮNEK
A bude na straně Václava Klause spíš plus nebo minus? Co myslíte?

Václav KLAUS
Tak já jsem přesvědčen o tom, že plus.

Petr ŠIMŮNEK
Uvidíme, co si o tom myslí naši diváci. Ti vám dají své vysvědčení při volbách. Děkujeme, že jste se na nás dívali. Příští Nedělní partie už bude s Jiřím Podzimkem.

Jiří PODZIMEK
Díky, že jste přišel, pane předsedo a hodně zdraví.

Václav KLAUS
Děkuji, děkuji.

Jiří PODZIMEK
Vám také diváci, hodně štěstí, hodně zdraví, na shledanou.

Petr ŠIMŮNEK
Hezkou neděli, na shledanou.

Václav KLAUS
Na shledanou.

TV PRIMA "Nedělní partie", 10.3.2002

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu