Klaus.cz


Příspěvek Václava Klause do vědeckého časopisu Ekonomické univerzity v Bratislavě Ekonomické rozhl’ady – 25 let od pádu komunismu u nás

Ekonomické texty, 28. 1. 2015

I. Úvod

Už jsem několik let v Bratislavě nemluvil, děkuji za pozvání. Děkuji za příležitost zde dnes promluvit. Jako nejen pamětník, ale i jako aktivní účastník listopadových a polistopadových dějů se k tomu pokusím i na tomto fóru říci pár slov. Je třeba o tom mluvit i zde v Bratislavě, neboť prvotní fáze transformace, neboli přeměny komunismu v systém parlamentního politického pluralismu a v tržní ekonomiku, probíhala ještě ve společném státě podle shodného konceptu.

celý článek »

Václav Klaus für Münchner Merkur: Europa ist ein post-demokratisches Gebiet

Deutsche Seiten, 28. 1. 2015

Herr Klaus, Sie gelten ja als Euroskeptiker...

Diese Bezeichnung kann ich nicht akzeptieren. Ich finde, man kann nur von Euro-Realisten und Euro-Naivisten sprechen. Ich sehe mich als Realisten – die Naivisten sitzen in Brüssel und anderen europäischen Hauptstädten.

celý článek »

Odpovědi Václava Klause na otázky Lidových novin ohledně odchodu Dr. Brožové z funkce předsedkyně Nejvyššího soudu

Rozhovory, 26. 1. 2015

Vážený pane prezidente, jaká byla Vaše reakce po oznámení Ivy Brožové, že odchází z čela Nejvyššího soudu?

Neočekával jsem její odchod takto rychle, ale samou touto skutečností jsem překvapen nebyl. Paní doktorka Brožová již delší dobu avizovala – například kandidaturou na ombudsmanku – že odchod z funkce předsedkyně Nejvyššího soudu vážně zamýšlí. Jak jistě víte, výkon doktorky Brožové v této významné funkci jsem nikdy za kvalitní nepovažoval a jsem přesvědčen, že z pozice předsedkyně Nejvyššího soudu měla odejít již před téměř deseti lety.

celý článek »

Newsletter Institutu Václava Klause - leden 2015

Dokumenty, 23. 1. 2015

Lednové číslo Newsletteru Institutu Václava Klause přináší článek Václava Klause, ve kterém se zamýšlí nad útokem v Paříži. Ve svém textu Kde hledat příčiny pařížského masakru se tomuto tématu věnuje také výkonný ředitel IVK Jiří Weigl. Jiří Weigl také přispívá textem k padesátému výročí úmrtí Winstona Churchilla.

celý článek »

Václav Klaus: "Die Krim gehörte nicht zur Ukraine"

Deutsche Seiten, 22. 1. 2015

Die Krise in der Ukraine dauert jetzt schon über ein Jahr, alle Versuche, sie beizulegen, sind bisher gescheitert. Haben Sie einen Lösungsvorschlag?

Václav Klaus: Die Situation dort ist schon so lange so tragisch, man muss schnellstmöglich etwas machen. Aber das bedeutet keine externe Intervention, die Lösung kann nur in Verhandlungen bestehen, einem Kompromiss. Schade, dass die politische Führung in der Ukraine dazu nicht fähig ist.

celý článek »

Zápis ze sedmých Rozmluv na Hanspaulce: „Pád české koruny: spekulační atak nebo (ne)chtěný výsledek měnové politiky ČNB?“

Dokumenty, 22. 1. 2015

Ve čtvrtek 22. ledna 2015 v dopoledních hodinách se v sídle Institutu Václava Klause konal seminář o důsledcích intervenčního kroku České národní banky z listopadu 2013. Semináře se zúčastnilo zhruba dvacet ekonomů zabývajících se českou ekonomikou a měnovou politikou, byla zastoupena jak ČNB, tak privátní bankovní sektor, profesoři a docenti z pražské VŠE, lidé z praxe (jak s oblibou říká vedení ČNB „z trhu“), ale i interní zaměstnanci IVK.

celý článek »

Václav Klaus : 25 ans après la chute du communisme : la liberté rapidement regagnée est à nouveau menacée

Pages Françaises, 21. 1. 2015

Dans la période suivant immédiatement la chute du Mur de Berlin, l’opinion publique s'est focalisée avant tout sur cet événement unique que nous attendions depuis des décennies : la chute du régime communiste. Aujourd'hui, avec un quart de siècle de recul, il est devenu plus pertinent que jamais de faire le point sur l'ère post-communiste.

celý článek »

Je čas zasadit ukrajinskou krizi do širšího kontextu

Projevy a vystoupení, 21. 1. 2015

Když jsem byl požádán, abych na letošním kongresu promluvil na téma Ukrajiny, váhal jsem se svým souhlasem, jakkoli je to pro mne velké, snad největší téma současnosti. Jsem si totiž dobře vědom toho, že mé názory jsou mimo „mainstream“ a že zde nemusí být příliš vítány. Věděl jsem i to, že zde budou přítomni skuteční znalci Ukrajiny a dokonce řada insiderů, počínaje prezidentem Juščenkem, kterého jsem před necelými deseti lety v jeho úřadě při státní návštěvě v Kyjevě navštívil.

celý článek »

Notes for Vienna 2015 Com.Sult Congress: It Is Time to Look at the Ukrainian Crisis in a Broader Context

English Pages, 20. 1. 2015

When I was asked by David Ungar-Klein to speak here today on Ukraine, I hesitated. My knowledge of Ukraine is rather limited and I don´t pretend to be an expert on this sorely tried country. I am not someone who follows the day by day developments there. I also know that my views on that topic are against the mainstream and that they would not be much welcome. I know as well that there are real experts on Ukraine here in this audience (not only foreign observers but insiders), President Yushchenko being one of them.

celý článek »

Odpovědi Václava Klause na otázky Dušana Šrámka ze serveru Česká justice

Rozhovory, 17. 1. 2015

V kritice ekonomické a společenské transformace z počátku devadesátých let zaznívá neustále teze, že „ekonomové předběhli právníky“. Souhlasíte s tímto názorem?

Správně říkáte „v kritice transformace z počátku devadesátých let“. Ještě by se mohlo upřesnit v „politické a apriorní“ kritice, protože věcná, seriózní analýza nestrannými pozorovateli stále chybí. Pořád se vede „spor o transformaci“ s těmi, kteří po listopadu 1989 politicky prohráli a transformaci nedělali. Teze, že ekonomové předběhli právníky, je součástí této politické hry. Zodpovědně prohlašuji, že se žádný transformační krok po roce 1989 neudělal bez právníků. A to z mnoha důvodů, počínaje tím, že ekonomové zákony psát neuměli, vždy je tedy nutně museli psát právníci.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu