Klaus.cz


Rozhovor Václava Klause pro ČTK k desátému výročí vstupu ČR do EU

Rozhovory, 17. 4. 2014

Pane prezidente, teď si Česká republika připomíná deset let členství v Evropské unii. Jak sledujete různé projevy našich státníků, komentování toho, co nám těch deset let dalo, případně vzalo?

Nejdříve musím říci, že jsem rád, že používáte sloveso připomíná, a ne sloveso slaví. Přesně v rozdílu těchto dvou slov se odehrává celé kouzlo sporu o těch prvních deset let. Opravdu si myslím, že je na místě si to jen připomenout. Současně si myslím, že není důvod toto výročí žádným způsobem slavit.

celý článek »

Zabraňme zplošťování debaty o Ukrajině

Komentáře IVK, 15. 4. 2014

Dnešní Ukrajina je smutným důsledkem Stalinova míchání národů a hranic, přetrhávání přirozených historických vazeb, pokusu o vytvoření nového sovětského člověka a přeměny původních národů v pouhá z historie zbylá etnická rezidua. To považujeme za východisko našeho uvažování a za něco, co je v dnešních politických a mediálních diskusích do značné míry opomíjeno.

celý článek »

Newsletter Institutu Václava Klause - duben 2014

Dokumenty, 15. 4. 2014

Dubnové číslo měsíčníku Newsletter Institutu Václava Klause je celé věnováno tématu desátého výročí vstupu České republiky do Evropské unie. Naleznete zde příspěvek bývalého prezidenta Václava Klause s názvem "Deset let našeho členství v EU není důvod slavit", text výkonného ředitele IVK Jiřího Weigla "Evropská unie a její krize", nebo článek ředitele Centra společenských studií IVK Ladislava Jakla "Kampaně a fráze - zmrzačená demokracie".

celý článek »

Politický komentář IVK č. 24 - Nad připravovaným zákonem o státní službě

Komentáře IVK, 9. 4. 2014

Nová vláda se připravuje realizovat krok, k němuž nemělo odvahu osm vlád předchozích – přepracovat, přijmout a uvést do života zákon o státní službě. Norma tohoto názvu sice již byla přijata v roce 2002, avšak její účinnost byla až dosud opakovaně odkládána v důsledku obav z jejích dopadů na skutečné poměry ve státní správě a především na veřejné rozpočty. 

celý článek »

Tomáš Haas: Není to šílený diktátor a dobře ví, co dělá

Jinýma očima, 1. 4. 2014

Od začátku ukrajinské krize jsem varoval před neonacistickými bojůvkami, které ovládly Majdan. Demonstrace, které začaly jako protesty proti zkorumpované vládě, byly rychle ovládnuty neonacisty ze strany Svoboda a Pravého sektoru. A od počátku jsem byl "uklidňován", že přeháním, těch "radikálů" je jen několik a že nemají téměř žádný vliv.

celý článek »

Politický komentář IVK č. 23 - Přímá volba prezidenta a její zákonitosti

Komentáře IVK, 31. 3. 2014

Vítězství Andreje Kisky v prezidentských volbách na Slovensku vybízí k obecnějšímu zamyšlení nad zákonitostmi dvoukolové přímé prezidentské volby. Máme totiž tendenci v předvolebních diskusích a spekulacích favorizovat outsidery a hovořit s překvapením o vítězství skutečných favoritů.

celý článek »

Václav Vlk st.: Poznáte je podle slovíček

Jinýma očima, 28. 3. 2014

Diskuse, která vypukla po zveřejnění rozhovoru s novou ministryní spravedlnosti Válkovou na Echo24, může na první pohled vypadat jako bouře ve sklenici vody, ale ve skutečnosti odhaluje daleko více, než by jistě paní ministryně chtěla. A než by chtěl i její loutkovodič Babiš.

celý článek »

Smutek či spíše strach z různých „detailů“

Články a eseje, 26. 3. 2014

Jsme sice s „detaily“ tohoto typu konfrontováni téměř každý den, ale někdy se jich nahromadí až moc najednou. Začátek posledního březnového týdne byl v tomto ohledu mimořádný.

U nás téměř nebyla komentována děsivá zpráva o 529 rozsudcích trestu smrti v Egyptě. Jindy se politicky korektní média mohou přetrhnout, když je jeden takový případ, ale teď je to jen malá zpráva.

celý článek »

Politický komentář IVK č. 22 - K rozhodnutí vlády připojit se k tzv. Fiskálnímu paktu

Komentáře IVK, 25. 3. 2014

V pondělí 24. března 2014 česká vláda schválila přistoupení České republiky k tzv. fiskálnímu paktu. Tento dlouho avízovaný krok podporuje nejen prezident republiky a všechny strany vládní koalice, ale i opoziční TOP 09.

Pro levicovou vládu a prezidenta jde o demonstraci poslušnosti vůči Bruselu, o viditelné přihlášení se k „hlavnímu integračnímu proudu“. Od této demonstrace si koaliční strany i prezident slibují blahosklonnost bruselských elit, a to ani tak ne vůči České republice (tu čekat v žádném případě nelze), jako spíše vůči nim samotným.

celý článek »

Newsletter Institutu Václava Klause - březen 2014

Dokumenty, 25. 3. 2014

Březnové číslo měsíčníku Newsletter Institutu Václava Klause obsahuje text výkonného ředitele IVK Jiřího Weigla O skrytých významech smutného výročí 15. března 1939, překlad anglického projevu Václava Klause z konference v rakouském Eisenstadtu s názvem Rozdělení Československa bylo nevyhnutelné a také jejich společné politické komentáře týkající se aktuální situace na Ukrajině.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu