Klaus.cz


Nová publikace IVK: Stanislava Janáčková - Peripetie české ekonomiky a měny aneb nedejme si vnutit euro

Dokumenty, 22. 4. 2014

Institut Václava Klause v těchto dnech vydává svoji v pořadí již desátou publikaci, kterou je kniha Stanislavy Janáčkové - Peripetie české ekonomiky a měny aneb nedejme si vnutit euro.

celý článek »

Předmluva Václava Klause ke knize Stanislavy Janáčkové „Peripetie české ekonomiky a měny aneb nedejme si vnutit euro“

Dokumenty, 22. 4. 2014

Slávka Janáčková je jedním z nejkvalitnějších českých ekonomů, což sice já už vím dlouhou dobu, ví to i řada dalších opravdových ekonomů, ale veřejnost to neví. Slávka Janáčková se nikdy netlačila do popředí, ale o to více studovala a pracovala. Poznal jsem ji už v druhé polovině šedesátých let, kdy začala pracovat v Ekonomickém ústavu ČSAV. V 90. letech pracovala, jak dokazuje i řada odkazů v této publikaci, v Institutu ekonomie České národní banky.

celý článek »

Let's start a real Ukrainian debate

English Pages, 22. 4. 2014

Introduction: The difficult heritage of the past

The state of Ukraine today is a sad outcome of Stalin's attempts to mix up nations and boundaries, disrupt natural historical ties and create a new Soviet man by turning original nations into mere ethnic residua and historical leftovers. Taking it into consideration is the starting point of our thinking, something that is sadly missing in the political debates today.

celý článek »

Jiří Weigl: Evropská unie a její krize

Jinýma očima, 18. 4. 2014

Nadcházející desáté výročí vstupu České republiky do Evropské unie bude nepochybně reflektováno a komentováno z mnoha stran. Pro mě to je příležitost zamyslet se trochu obecněji a komplexněji nad celým fenoménem evropské integrace a připomenout si její motivy, hybné síly a křižovatky a pokusit se postihnout některé důležité příčiny a perspektivy dnešní nezpochybnitelné krize Evropské unie.

celý článek »

Rozhovor Václava Klause pro ČTK k desátému výročí vstupu ČR do EU

Rozhovory, 17. 4. 2014

Pane prezidente, teď si Česká republika připomíná deset let členství v Evropské unii. Jak sledujete různé projevy našich státníků, komentování toho, co nám těch deset let dalo, případně vzalo?

Nejdříve musím říci, že jsem rád, že používáte sloveso připomíná, a ne sloveso slaví. Přesně v rozdílu těchto dvou slov se odehrává celé kouzlo sporu o těch prvních deset let. Opravdu si myslím, že je na místě si to jen připomenout. Současně si myslím, že není důvod toto výročí žádným způsobem slavit.

celý článek »

Zabraňme zplošťování debaty o Ukrajině

Komentáře IVK, 15. 4. 2014

Dnešní Ukrajina je smutným důsledkem Stalinova míchání národů a hranic, přetrhávání přirozených historických vazeb, pokusu o vytvoření nového sovětského člověka a přeměny původních národů v pouhá z historie zbylá etnická rezidua. To považujeme za východisko našeho uvažování a za něco, co je v dnešních politických a mediálních diskusích do značné míry opomíjeno.

celý článek »

Newsletter Institutu Václava Klause - duben 2014

Dokumenty, 15. 4. 2014

Dubnové číslo měsíčníku Newsletter Institutu Václava Klause je celé věnováno tématu desátého výročí vstupu České republiky do Evropské unie. Naleznete zde příspěvek bývalého prezidenta Václava Klause s názvem "Deset let našeho členství v EU není důvod slavit", text výkonného ředitele IVK Jiřího Weigla "Evropská unie a její krize", nebo článek ředitele Centra společenských studií IVK Ladislava Jakla "Kampaně a fráze - zmrzačená demokracie".

celý článek »

Politický komentář IVK č. 24 - Nad připravovaným zákonem o státní službě

Komentáře IVK, 9. 4. 2014

Nová vláda se připravuje realizovat krok, k němuž nemělo odvahu osm vlád předchozích – přepracovat, přijmout a uvést do života zákon o státní službě. Norma tohoto názvu sice již byla přijata v roce 2002, avšak její účinnost byla až dosud opakovaně odkládána v důsledku obav z jejích dopadů na skutečné poměry ve státní správě a především na veřejné rozpočty. 

celý článek »

Tomáš Haas: Není to šílený diktátor a dobře ví, co dělá

Jinýma očima, 1. 4. 2014

Od začátku ukrajinské krize jsem varoval před neonacistickými bojůvkami, které ovládly Majdan. Demonstrace, které začaly jako protesty proti zkorumpované vládě, byly rychle ovládnuty neonacisty ze strany Svoboda a Pravého sektoru. A od počátku jsem byl "uklidňován", že přeháním, těch "radikálů" je jen několik a že nemají téměř žádný vliv.

celý článek »

Politický komentář IVK č. 23 - Přímá volba prezidenta a její zákonitosti

Komentáře IVK, 31. 3. 2014

Vítězství Andreje Kisky v prezidentských volbách na Slovensku vybízí k obecnějšímu zamyšlení nad zákonitostmi dvoukolové přímé prezidentské volby. Máme totiž tendenci v předvolebních diskusích a spekulacích favorizovat outsidery a hovořit s překvapením o vítězství skutečných favoritů.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu