Klaus.cz


Spíše esej než systematické zápisky z Hillsdale College Cruise

Články a eseje, 17. 6. 2019

Obvykle píšu zápisky o dojmech z nějaké země, ale plavba kolem britských ostrovů je něco jiného – plujete kolem a do země jen několikrát nakouknete. Většinou jste na lodi, s lidmi z lodi. Na lodi jsou i jiní cestující, ale zhruba 200 z nich jsou lidé, kteří jsou sponzory, přáteli, bývalými studenty, rodiči či prarodiči dnešních studentů této unikátní malé univerzity v Michiganu (kde jsem už několikrát přednášel.)

celý článek »

National Sovereignty and the Unsolvable Problem of the EU

English Pages, 10. 6. 2019

Many thanks for inviting me and for asking me to talk about “National Sovereignty and the Problem of the EU”. The suggested title is excellent and goes straight to the real point of the issue which is for many of us – on our continent – the crucial one. More and more Europeans feel that they are losing their national sovereignty and one of their most important identities – the national one.

celý článek »

Today´s Russia: The Consequences of an only Incompletely Realized Systemic Transformation

English Pages, 4. 6. 2019

Many thanks for bringing me here. I have to admit that for someone like me – from Central Europe, from a country without a direct contact with the sea – this is an extraordinary experience. In the past, in the communist era, I didn’t have a chance to sail on such a big ship.

celý článek »

Jan Keller pro Parlamentní listy: Duch Merkelové kráčí dál

Jinýma očima, 31. 5. 2019

Názory Jana Kellera vyslovené v rozhovoru pro Parlamentní listy považuji za tak důležité, že je uvádím na své webové stránce. Václav Klaus 

celý článek »

Václav Klaus: Le père des eurosceptiques

Pages Françaises, 30. 5. 2019

Avant le Hongrois Viktor Orban, il y eut le Tchèque Vaclav Klaus. Premier ministre puis président de la République de 2003 à 2013, ce conservateur radical a semé en Europe centrale la graine de la défiance à l’égard de l’Union. Une figure tutélaire qui espère bien voir ses idées souverainistes triompher lors des prochaines élections.

celý článek »

Václav Klaus k evropským volbám pro Lidové noviny

Rozhovory, 30. 5. 2019

Jste spokojený s výsledky voleb (u nás/ve zbytku EU)?

S výsledky voleb nemohu být spokojen, neboť žádné výsledky nejsou. Kvantitativní data nejsou ve své mnohovrstevnatosti ani přehledná, ani důležitá. Volby neřekly nic podstatného – nedotkly se bezprostředně základní otázky budoucnosti Evropy a nás všech: zda zůstaneme „Evropou národů“ nebo budeme už navěky „Evropou Bruselu“. Až na výjimky politické strany zúčastněné ve volbách tuto otázku zřetelně nenastolovaly.

celý článek »

Václav Klaus: Eine radikale Wende

Deutsche Seiten, 29. 5. 2019

Anläßlich der EU-Parlamentswahl habe ich sehr gemischte, bestimmt nicht optimistische Gefühle. Es gibt mehrere Gründe dafür. Sehr gefährlich ist, daß die Zahl der hoffentlich wohlgemeinten Reformvorschläge, die die potentiellen EU-Abgeordneten täglich ankündigen, dramatisch zunimmt. Die Mehrheit von ihnen geht leider in die Richtung einer noch zentralistischeren EU. Ich bin überzeugt: Solche Veränderungen brauchen wir nicht. Wir brauchen etwas ganz anderes.

celý článek »

Stanovisko IVK ke dni 28. 5. 2019: Povolební ohlédnutí

Komentáře IVK, 28. 5. 2019

Volby do Evropského parlamentu nebyly v České republice ani tak o Evropské unii a její budoucnosti, ale v důsledku mnohaměsíční protibabišovské hysterie spíše dalším referendem o premiérovi. Ukazuje se, že vyhrocená antikampaň ze strany opozice a části médií mu však spíše prospívá. Referendum zvané Evropské volby Babiš jasně a s přehledem vyhrál a zvýšil počet svých poslanců v Europarlamentu o 50%. 

celý článek »

Prohlášení IVK k brutálnímu fyzickému napadení Ladislava Jakla

Tisková sdělení, 28. 5. 2019

V sobotu 25. května 2019 ve večerních hodinách byl v pražském metru fyzicky napaden náš dlouholetý kolega, člen Institutu Václava Klause a před nedávnem Parlamentem ČR zvolený člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání pan Ladislav Jakl. Hulákání útočníka, kterým svůj útok doprovázel, jednoznačně potvrzují, že šlo o politicky motivovaný čin s cílem napadnout, zastrašit a zranit člověka s odlišnými politickými názory.

celý článek »

Václav Klaus: The Speech on the Occasion of Argentina National Day

English Pages, 27. 5. 2019

I am honoured to be asked to say a few words on the occasion of the National Day of Argentina, the day when you remember and celebrate the historic revolution which paved the way to the independence of Argentina. Your country won the independence a century before my country. 

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu